Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
AthenianObserver
INFORMATOR POLONII GRECKIEJ NEWS OF POLISH COMMUNITY IN GREECE ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΛΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ
AthenianObserver POLONIJNY HYDE PARK

POLONIJNY HYDE PARK

WYSTAWA „DROGA JANA PAWŁA II DO ŚWIĘTOŚCI
Split - Chorwacja

35 lat temu, 16 października 1978 roku, Polak, kardynał Karol Wojtyła decyzją 111 kardynałów z całego świata, został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Prasa włoska pisała wtedy: To jest początek końca reżimu komunistycznego. I tak się stało. Ale wcześniej (czerwiec 1979) były jeszcze pamiętne słowa Papieża – Polaka na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi!"
Wśród Polonii greckiej rocznica ta prawie nie została zauważona. Ale w Chorwacji było inaczej…

POLONIJNY HYDE PARK

O Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich

Z Romanem Śmigielskim z Kopenhagi - jej honorowym prezesem, rozmawia dr Leszek Wątróbski z Ośrodka Studiów i Badań Polonijnych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wywiad ukazał się W Expresie Wieczornym w Sydney, na przełomie czerwca i lipca 2013.

POLONIJNY HYDE PARK
Nowa Dziesiątka 10. Rocznica Traktatu Ateńskiego
16.04.2013

Uroczysta sesja z okazji 10. rocznicy podpisania w Atenach Traktatu akcesyjnego nowych 10 państw członkowskich Unii Europejskiej odbyła się w dniu 16 kwietnia w gmachu MSZ Republiki Greckiej.

(Po dziesięciu latach, jakie minęły od tego „wiekopomnego” wydarzenia w historii Europy, trudno nie doszukiwać się paraleli historycznych. Dociekliwym obserwatorom polecamy uwadze historię Ateńskiego Związku Morskiego sprzed 2,5 tysiąca lat.)

Ateński Związk Morski

POLONIJNY HYDE PARK

Polacy i Żydzi, niekończąca się debata.

Po publikacjach Jana Grossa obserwujemy w Polsce nową falę, nowe apogeum debaty na temat relacji  polsko-żydowskich zwłaszcza podczas II wojny światowej. Asumpt do tego dał film Pasikowskiego Pokłosie (nazwany już „Pogrosie”). Z materiałów, które dostępne są w Internecie wynika jasno, że jest to film niemający wiele wspólnego z rzeczywistością (może jeszcze mniej niż wiedza historyczna odtwórcy głównej roli – Stura jr na temat Cedyni). Bardzo krytycznie o filmie wypowiedział się badacz dziejów najnowszych dr Leszek Żebrowski ().

Naszym zdaniem film Pasikowskiego z całą pewnością wpisuje się w niemiecko-żydowską narrację uczynienia z Polski i Polaków sprawcami wybuchu II wojny światowej i holokaustu Zadziwiające w tym jest to, że film ten (paszkwil) powstał za pieniądze polskiego podatnika przy znacznym udziale, co jest symptomatyczne, kapitału rosyjskiego. Zadziwiające jest też to, że administracja polska z jednej strony inspiruje środowiska polonijne do obrony dobrego imienia Polski a z drugiej strony finansuje przedsięwzięcia, które idą w przeciwnym kierunku.

Jedno wydaje nam się pewne, ruchome obrazki nie są najlepszym narzędziem do opowiadania historii a byle kuglarz robiący fikołki na scenie nie powinien się mądrzyć na wszelki możliwe tematy. Zaś pomysł wprowadzenia  tego ahistorycznego kiczu Pasikowskiego do programów szkolnych, o czym piszą media w Polsce,  jest pomysłem chorym.

Janusz KorczakWielka szkoda, że zaognienie debaty polsko – żydowskiej następuje w Roku Korczakowskim, w roku poświęconym wielkiemu Polakowi wyznania mojżeszowego, który pozostał wierny człowieczeństwu do końca, i z którego mają prawo być dumni i Żydzi i Polacy ().

W dziale Polonijny Hyde Park publikujemy dwa listy naszych czytelników. List z Kandy zawiera wcześniejszy materiał autorstwa Stanisława Zaborowskiego, ale jakże aktualny. List z Holandii zawiera, również wcześniejszą, odpowiedź autorki Ireny Hooijshuur, na recenzję publikacji Grossa w Het Parol (lewicujący dziennik w Amsterdamie).

Irena SendlerSzczególną satysfakcję sprawił nam list greckiego lekarza, poety i ortodoksyjnego duchownego w jednej osobie, dr archimandryty Danila Sapikasa, który przysłał nam link do artykułu o Irenie Sendler, jaki ukazał się na portalu ΣΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ w języku greckim ().
Irena Stanisława Sendler z domu Krzyżanowska, pseud. Jolanta (1910-2008), to polska działaczka społeczna i charytatywna, od 1942 członek Rady Pomocy Żydom, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Dama Orderu Orła Białego (). Uratowała ok. 2, 5 tys. żydowskich dzieci (więcej niż liczyła sławna „lista Schindlera”).

Zapraszamy do lektury wymienionych artykułów.

Meksyk
Meksyk

Meksyk
Szwecja

Polska
Polska
(Źródło: Wikipedia)
POLONIJNY HYDE PARK

Zapaść demograficzna Polski.

Od pewnego czasu w Polsce toczy się debata na temat reformy systemu ubezpieczeń społecznych i przesunięcia wieku emerytalnego z 65 na 67 rok życia, koniecznego, aby zabezpieczyć przed katastrofą finansową fundusze emerytalne.

Mamy do czynienia nie tylko z procesem starzenia się społeczeństwa polskiego (i nie tylko), ale także ze wzrostem bezrobocia ( średnia krajowa - 15% ale w niektórych regionach przekracza 50%) z powodu kryzysu gospodarczego w Europie. Liczba płacących składki systematycznie spada. Sytuację pogarsza ogromna emigracja zarobkowa w ostatnich latach. Ocenia się, że około 2 miliony naszych rodaków zasila fundusze emerytalne innych państw.

 W zawiłych dysputach ekonomicznych wokół budżetu  państwa mało uwagi poświęca się temu co najważniejsze, co leży u podstaw nadchodzącego kryzysu, temu co zadecyduje o być albo nie być narodu polskiego. Według najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat współczynnik dzietności (liczba urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym 15-49 lat), w Polsce jest najniższy w Europie. Wynosi tylko 1,27. Tymczasem uznaje się, że aby mogła następować naturalna wymiany pokoleń współczynnik powinien utrzymywać się na poziomie 2,11. W Polsce jest coraz gorzej. Przez 20 lat (1983-2003) liczba urodzeń spadła o połowę.

Zamieszczone obok piramidy demograficzne są bardzo wymowne. Polska piramida gwałtownie zwęża się u podstawy i w niedługim czasie nawis wieku emerytalnego, jeśli nie przygniecie tej wątlej podstawy wieku produkcyjnego to na pewno zdestabilizuje całą budowlę. Piramida demograficzna Podlasia już teraz przypomina elipsę stojącą na dłuższej osi, czyli najmłodszych roczników już tam nie ma, bo większość w wieku rozrodczym wyjechała zabierając swoje dzieci (ciekawe, kto tam ostatni zgasi światło?).

Zapraszamy do lektury, z wielką pasją napisanego felietonu pana Rudolfa Jaworka z Warszawy. Felieton napisany został prawie trzy lata temu, ale obecnie jeszcze bardziej zyskał na aktualności. Autor rozprawia się z pierestrojką prof. Leszka Balcerowicza i w niej upatruje przyczyny obecnej sytuacji demograficznej Polski.

(Admin)
Felieton doc. dr Rudolfa Jaworka - Były nagrody, czy będzie kara?
POLONIJNY HYDE PARK


Na początku września 2012 dotarł do nas sympatyczny list Emilki z Gdańska, obecnie już gimnazjalistki, w którym opisuje swoją wycieczkę do Holandii i zwiedzaniu między innymi miejsc gdzie rozgrywała się we wrześniu 1944 roku sławna bitwa zwana Operacją Market Garden. Do listu był dołączony jej fotoreportaż, który posłużył do zrobienia gazetki szkolnej, poświęconej patronowi jej szkoły - Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu. Fotoreportaż Emilki zamieszczamy w wersji oryginalnej w dziale POLONIJNY HYDE PARK
 WAKACJE W HOLANDII - Moje spotkanie z Historią
Papież Jan Paweł II
Foto Arturo Mari
(Observatore Romano)

POLONIJNY HYDE PARK 

 Pierwsza rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

Równo rok temu, 1. maja 2011, półtora miliona osób w Watykanie i dwa miliardy ludzi przed telewizorami na całym świecie było świadkami ogłoszenia papieża, Jana Pawła II błogosławionym. Przypomnijmy sobie ten wspaniały dzień, wielkie Święto Polaków na całym świecie, relacjami z Watykanu zamieszczonymi na stronach Rzeczpospolitej ().

Polecamy także lekturę listu naszego czytelnika, p. Brunona Przewoźniaka, który opisuje ciekawy epizod spotkania naszego Polonusa w Australii z kardynałem Karolem Wojtyłą.
W liście jest także mowa o tragicznych losach wielu Polaków, którzy znaleźli się na "nieludzkiej ziemi", którzy przeszli szlak bojowy z ziemi sowieckiej do włoskiej, by dożywać swoich dni na wygnaniu, często w biedzie i zapomnieniu, za sprawą naszych "sojuszników inaczej" i za sprawą utrwalaczy tzw. wladzy ludowej w Polsce.

List z Canberry - wspomnienie o Janie Pawle II

Flaga gr

Flaga pl
POLONIJNY HYDE PARK

Świętowanie Greków i Polaków.

Ale nie o Bożonarodzeniowe świętowanie nam tu idzie, bo te przebiegają odwiecznym, niczym niezakłóconym rytmem w obydwu społecznościach, nie wiele od siebie różniąc się obecnie z uwagi na postępującą komercjalizację  i  - dalekowschodnie świecidełka.

Po szokujących w Internecie obrazach z przebiegu Święta Niepodległości 11 Listopada w Warszawie (2011) przyjrzyjmy się bliżej jak traktowane są święta narodowe przez Greków i Polaków.

Świętowanie Greków i Polaków

Statua Wolności POLONIJNY HYDE PARK

Wielcy i mali.

Na próżno oczekujemy poprawy, czy wręcz dobrobytu w Polsce skoro większość, by nie powiedzieć wszyscy wielcy i uczeni wyjechali do USA. Budujemy komuś dobrobyt, a może już tylko utrzymujemy go przy życiu, by podtrzymać mit o kraju opływającym we wszystko.

Niekonwencjonalne spojrzenie na Polonię amerykańską, i nie tylko, amerykańskiego Polonusa.


Jeśli mają Państwo zastrzeżenia do opublikowanego w naszym serwisie zdjęcia, rysunku lub tekstu, prosimy o kontakt z administratorem.


 
GóraAthenianObserver Copyright © 11.11.11. MMN. All rights reserved Document made with KompoZer