Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
AthenianObserver
INFORMATOR POLONII GRECKIEJ NEWS OF POLISH COMMUNITY IN GREECE ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΛΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ
AthenianObserver POLONIA GRECKA

Dialog poetów - czyli: jakież bliskie i podobne są nasze niepokoje, tęsknoty i troski

Im bliżej lata, tym więcej się w Szkole Polskiej w Atenach dzieje, choć i tak nikt nie nadążał z informowaniem o wszystkich zimowych czy wiosennych imprezach. Teraz jednak - czyste szaleństwo. W dniach tuż przed nadejściem Świąt Wielkanocnych czeka tę placówkę Tydzień Kultury Polskiej, zmagania i Finał Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży, egzaminy, Komisje i parę innych super pilnych spraw.

Wspomnieć warto jednak o jednej z uroczystości, która odbyła się w minioną sobotę 20 kwietnia 2013 w audytorium Urzędu Miasta Dzielnicy Acharnon (Menidi). A była to uroczystość niecodzienna – Grecko-Polski Wieczór Poezji.

Po raz kolejny Szkoła Polska urządziła taki wieczór wspólnie z Wielokulturowym Gimnazjum Dzielnicy Acharnon. Ta geograficznie bardzo odległa od naszej szkoła (niemal godzina drogi samochodem, czyli drugi kraniec Attyki) wykazuje się szczególną otwartością niespotykaną w przypadku licznych innych placówek, śmiało wyznacza sobie cele a współpracę z Polską Szkołą wysoko ceni.

W tym roku obchodzimy Rok Konstandinosa Kawafisa, wspaniałego poety z greckiej Aleksandrii szczególnie ukochanego w Polsce. Nic więc dziwnego, że obie szkoły wieczór poezji jemu właśnie poświęciły, zapraszając jednak do dialogu z tym złotoustym Grekiem najlepszych polskich poetów.

Wieczór nazwano „Dialogiem Kawafisa z polskimi poetami” i w związku z tym musiały się znaleźć w programie zarówno wiersze Kawafisa jak i utwory najbardziej znanych polskich poetów. Zdecydowano się na noblistów – Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, ale także i mniej znanych w Grecji a bliskich kawafisowej wrażliwości - Cypriana Kamila Norwida i Leopolda Staffa. Program ułożono i wiersze wybrano w ten sposób, iż rzeczywiście zebrani mieli wrażenie prowadzonego między poetami "dialogu". Były to przeważnie utwory "sztandarowe" poetów, bardzo dla nich charakterystyczne, zwłaszcza z Kawafisem pięknie współbrzmiał Miłosz łączącą ich charakterystyczną wspólną notą tęsknoty, nostalgii za utraconym światem lat młodości, jej odchodzącym dostojeństwem i wartościami. Dialog brzmiał też wspólną wrażliwością na miejsce człowieka w świecie, jego zagubieniem - bardzo przekonująco przemawiając do odbiorców z ust ludzi młodych, poszukujących właśnie egzystencjalnych wskazówek, podpowiedzi, pełnych niepokoju.

Kawafis jest w Polsce poetą znanym, ukochanym zwłaszcza przed laty przez polską inteligencję. O tym, że połączył on nasze oba kraje opowiadała tego wieczoru pani profesor Diana Haas, gość honorowy wieczoru, światowej sławy "kawafistka", w Europie i Ameryce zapraszana na niezliczone wykłady na temat aleksandryjskiego poety, znana filolog i teatrolog, czynna zarówno w Centrum Badań Hellenistycznych na Uniwersytecie Harwarda, jak i w Grecji, na Uniwersytecie w Patrze.

Pani profesor opowiadała nie tylko o Kawafisie, wprowadzając zebranych w tematykę jego twórczości, ale i mówiła o swoich osobistych związkach z Polską, przyjaźni z śp. profesorem Kubiakiem i wzruszającej wizycie w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście – obecni byli: pan Konsul RP w Atenach, Przemysław Dropiewski, przedstawiciel władz Gmniny Acharnes pan Stelios Elefteriadis, pani Wicedyrektor Szkoły Polskiej pani Beata Panagiotopoulou, członkowie Rady Rodziców nauczania ramowego – panie Małgorzata Habdas i  Barbara Rodzinka oraz panie pedagog Anna Piłat i Grażyna Adamidou, które przygotowały do uroczystości naszą młodzież, członkowie Stowarzyszenia Rodziców Dzielnicy Acharnon: panowie Sotiris Koufogeorgos i  Kostas Karidakis oraz nauczyciele tutejszych szkół i wielu rodziców uczniów. Nie brakło także szerzej reprezentowanej Polonii: przedstawicieli Towarzystwa Kultury Polskiej w Atenach oraz działaczy Związku "Mieszko" z siedzibą w Pireusie. Udział w wieczorze wzięło również wielu rodziców naszych uczniów oraz Greków związanych z Polską i mieszkańców dzielnicy.

Mieli co podziwiać: młodzież wypadła wspaniale. Program był ciekawy i trzymający w napięciu, z dobrze dobraną muzyką. Polscy uczniowie zachwycili dodatkowo piękną naprawdę aktorską deklamacją, wspaniałą swobodą w języku greckim. Niemały wkład w imprezę mieli rodzice: pani Iwonie Tzanatou i pani Urszuli Wajs, wyrażono przy tym szczególną wdzięczność za pomoc i zaangażowanie, tym bardziej że w tych dniach pracowały także społecznie na rzecz szkoły, przy organizacji bazarów świątecznych, lecz znalazły jeszcze dość sił, by przybyć do auli Acharnon. Prawdziwą dumę z przebiegu wieczoru mogli czuć jego pomysłodawcy i koordynatorzy: nauczyciel Wielokulturowego Gimnazjum - pan Petros Dimitrakopuolos oraz panie Anna Piłat i pani Grażyna Adamidu. Wielka odległość i wszelkie różnice, wszelkie podjęte wspólnie trudy pięknie się opłaciły - widać to było po wzruszeniu gimnazjalistów, ich rodziców i gości. Brawo. Tak trzymać dalej.

Anna Maria Leonhard
Tygodnik Ateński


 
GóraAthenianObserver Copyright © 11.11.11. MMN. All rights reserved Document made with KompoZer