Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
AthenianObserver
INFORMATOR POLONII GRECKIEJ NEWS OF POLISH COMMUNITY IN GREECE ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΛΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ
AthenianObserver POLONIA GRECKA

POLONIA GRECKA

Szanowni Państwo i Drodzy Przyjaciele
30.03.2015

Minister greckiego rządu w wywiadzie radiowym udzielanym znanemu greckiemu dziennikarzowi, czyli minister Alekos Flabouraris w rozmowie z Pawlosem Tsimasem na falach SKAI 100,3, twierdzi, że Polska była sojusznikiem hitlerowskich Niemiec...!
Te słowa padły w przestrzeni publicznej i nie zostały przez dziennikarza prowadzącego tę rozmowę zanegowane...

POLONIA GRECKA

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA W ATENACH

Msza za Ojczyznę

Msza św. Za Ojczyznę w Polskim Kościele w Atenach
10.11.2013

W przeddzień Święta Niepodległości Polski, w niedzielę 10 listopada, w Polskim Kościele w Atenach, odprawiona została Msza św. za Ojczyznę, która zgromadziła wyjątkowo dużą liczbę ateńskich Polonusów i ich rodzin. Obecni byli także przedstawiciele Polskiej Ambasady i Polskiej Szkoły a Polskich Harcerzy reprezentował poczet sztandarowy.Szkolne Święto Niepodległości

Szkolne obchody Święta Niepodległości w plenerze (Ateny)
12.11.2013

W tym roku szkolnym świętowaliśmy Dzień Niepodległości w nietypowy sposób. Uczniowie nauczania ramowego wybrali się na leśną polankę, znajdującą się niedaleko Szkoły Polskiej na Holargosie, gdzie obejrzeli przedstawienie ukazujące najważniejsze wydarzenia z polskiej drogi do niepodległości.

Symboliczne krzyże przyozdobione kwiatami przypominały o bohaterstwie i poświęceniu polskich patriotów, oddających swe życie za Ojczyznę.

Nie zabrakło także pieśni legionowych, które wyśpiewał chór z klas VI-tych pod batutą pani Jolanty Bałdos. Przedstawienie przygotowały klasy Ia i Ib gimnazjum pod kierownictwem pani Anny Szydłowskiej, pani Edyty Karakotsoglou i pani Olimpii Repińskiej…

POLONIA GRECKA

Zaduszki w Atenach

Uroczyste złożeniu wieńców na grobach znamienitych Polaków w Atenach
1.11.2013

Delegacja Samorządu Szkolnego oraz Szkolnej Drużyny Zuchów pod opieką p. J.Figury, opiekuna samorządu szkolnego oraz p.M.Geisler dyrektora ZS uczestniczyła w uroczystym złożeniu wieńców na grobach znamienitych Polaków w Atenach. W imieniu Ambasady RP w Atenach wieńce złożył P.Dropiewski Konsul RP w Atenach.

Wieńce zostały złożone na grobie Zygmunta Mineyki, patrona Zespołu Szkół w Atenach oraz na grobie J.Iwanow – Szajnowicza, bohatera II wojny światowej…

POLONIA GRECKA

BATALIA WIEDEŃSKA W TRADYCJI POLSKIEJ I GRECKIEJ
Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Sobieski pod Wiedniem

29 października 2013,  pierwsza w Atenach, konferencja poświęcona chlubnym chwilom naszej polskiej historii stała się faktem. 330. Rocznica zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem mogła zostać po raz pierwszy godnie uczczona tu przez Polaków i naszych greckich przyjaciół zafascynowanych historią i kulturą Polski. Wydarzenie to miało miejsce w samym centrum Aten, w pięknej, ogromnej sali AUDITORIUM przy Ul. Sina, przy katolickiej Katedrze św. Dionizego. Odbywało się pod egidą Ambasady RP w Atenach a współorganizatorami byli: Towarzystwo Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Atenach, Instytutu Badań Humanistycznych oraz Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki...

POLONIA GRECKA

Polonijne artystki w Grecji

Nasi artyści przemawiający nadzieją

8 października 2013, w galerii „Ekfrasi” w Atenach, otwarta została uroczyście wystawa malarstwa i vide-artu pt. „Polscy Artyści w Grecji – Dwie strony medalu”.Biorące udział w wystawie artystki to: Katarzyna Chierowska, Krystyna Kowalska-Petalidou, Małgorzata Kowalska-Petalidou oraz Iwona Lisocka-Fromm należące do nieformalnej grupy artystów polskich w Grecji „Polish Artist in Greece”...


POLONIA GRECKA
maria_kalinowska.JPGOdkrywajmy Słowackiego!!!

4 października 2013, w Ambasadzie RP odbył się wykład pani profesor Marii Kalinowskiej, teatrologa, historyka literatury, edytora i pedagoga, wykładowcy Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, a także na Uniwersytecie Warszawskim (Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną UW, czyli Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales”). Wcześniej, tego samego dnia Pani Profesor wygłosiła także referat poświęcony polskiemu filhellenizmowi zatytułowany: "Filhellenizm polskich romantyków", adresowany do greckiego audytorium, w Narodowej Fundacji Badań Naukowych w Atenach (Ethniko Idryma Erevnon)...POLONIA GRECKA

Przedwakacyjne spotkanie Polonii ateńskiej w Blue Cafe
15.07.2013.

W sobotę 13 lipca 2013 w kawiarni Blue Cafe odbyło się nieformalne spotkanie różnych środowisk Polonii Ateńskich. W sympatycznej aurze, którą zawdzięczać trzeba także szefowej lokalu, pani Marzannie Malanowskiej, do późnych godzin nocnych toczyły się rozmowy, najczęściej „bilateralne” na wszelkie możliwe tematy.

Blue Cafe 1Wśród tematów „polonijnych” dominowała sprawa „bazy lokalowej” dl organizacji i środowisk polonijnych, umownie nazywanej „Domem Polskim”. Uznano za konieczne wystąpienie do polskiej placówki dyplomatycznej o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Należy też wykorzystać ożywienie w ostatnim czasie stosunków polsko - greckich, czego wyrazem było spotkanie przedstawicieli Polonii z greckimi parlamentarzystami (18.06.2013) oraz wizyta greckiego Prezydenta Krolosa Papouliasa w Polsce (8/9.07.2013).
POLONIA GRECKA

MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało Raport o sytuacji Polonii i Polaków za granicą 2012 (Warszawa 2013). Na naszej witrynie publikujemy rozdział 1.10. Grecja. Będziemy zobowiązani za nadesłanie uwag do treści zawartych w tym rozdziale.


POLONIA GRECKA

Wizyta ministra M. Jakubowskiego w Szkole Polskiej w Atenach
5.07.2013

…Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o stopniowym wygaszaniu nauczania ramowego w ZS im. Z. Mineyki w Atenach i o nieogłaszaniu naboru do klas I szkoły podstawowej na rok szkolny 2013-14 wywołały reakcję ze strony rodziców, którzy planowali posłać swoje dzieci do Polskiej Szkoły. Z tego powodu podsekretarz stanu w MEN pan Maciej Jakubowski odwiedził Ateny w dniu 5 lipca i spotkał się z przedstawicielami rodziców i grona pedagogicznego. W spotkaniu uczestniczył także Ambasador RP M.Krych i Konsul P. Dropiewski…

POLONIA GRECKA

MEN

From: Mochól Sylwia [mailto:Sylwia.Mochol@men.gov.pl]
Sent: Tuesday, August 20, 2013 12:59 PM
To: Ambasada RP w Grecji
Cc: Martynowicz Urszula; Chorąży Grzegorz; Teresa Reszka (teresa.reszka@orpeg.pl); Pietrzyk Beata
Subject: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Importance: High

Szanowni Państwo,

z upoważnienia pani Urszuli Martynowicz, dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, przesyłam w załączeniu list pana Macieja Jakubowskiego, podsekretarza stanu w MEN, skierowany do środowiska polskiego skupionego wokół Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach.

Z poważaniem
Sylwia Mochól
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej
al. J.Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa
tel. 22 34 74 575, fax 22 34 74 253
e-mail:
sylwia.mochol@men.gov.pl

POLONIA GRECKA

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w Atenach
28.06.2013

Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, nareszcie nadszedł upragniony przez nas dzień. W piątek, 28 czerwca o godzinie dziewiątej, zebraliśmy się wszyscy na placu, aby uroczyście pożegnać rok szkolny. My, uczniowie klas szóstych, pod opieką naszych wychowawczyń pani Anny Szydłowskiej i pani Olimpii Repińskiej, przygotowaliśmy akademię, na którą przybyło wielu gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani poseł Hara Kafantari, Ambasador RP pan Maciej Krych, Konsul RP pan Przemysław Dropiewski, Radca Prawny pani Ewa Flis, Redaktor ,,Tygodnika Ateńskiego” pani Anna Leonhard oraz przedstawiciele Rady Rodziców…

Strona szkoły polskiej w Atenach  

POLONIA GRECKA

Msza św ks. bp. Lachowicza

Poświęcenie Blue Cafe

Blue Cafe – w Atenach przybyła nam nowa  kawiarnia
23.06.2013

W sobotę 22 czerwca 2013 wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie kawiarni pani Marzanny Malanowskiej w niewielkiej odległości od przystanku metra Dafnis, w ciągu pieszym Alkinoou, tuż przy Leoforos Ag Dimitriou.

Po zwyczajowej uroczystości z udziałem greckiego duchownego na gości czekał dobrze zaopatrzony bufet i muzyka serwowana przez specjalnie zaproszony na tę okazję zespół.


Kawiarnia Blue CafeKlubowi Agora (Klub Polskich Przedsiębiorców działający w ramach Zrzeszenie Polaków w Grecji „Książę Mieszko") przybył zapewne jeszcze jeden elegancki podmiot gospodarczy a Polonia ateńska zyskała jeszcze jedno miejsce spotkań.

 Z uwagi na wyposażenie lokalu w sprzęt do prezentacji okazja do spotkań, także bardziej oficjalnych, może być tym większa.

Pozwalamy sobie zaproponować sympatycznej szefowej wprowadzenie tradycji comiesięcznych spotkań z polonijnymi, i nie tylko, fotografikami -  globtroterami, by przy dobrej kawie podzielili się  wrażeniami ze swoich wojaży.

POLONIA GRECKA

Spotkanie z parlamentarzystami greckimi

Przedstawiciele organizacji polonijnych spotkali się z Grecko-Polską Grupą Przyjażni Międzyparlamentarnej

W dniu 18 czerwca br., z inicjatywy Pani Fotini Pipili, posłanki „Nowej Demokracji”, przewodniczącej Grecko-Polskiej Grupy Przyjaźni Międzyparlamentarnej, w biurach parlamentu greckiego w Atenach doszło do spotkania przedstawicieli miejscowej Polonii z następującymi członkami Grecko-Polskiej Grupy  Przyjaźni Międzyparlamentarnej: Paris Koukoulopoulos - poseł „Pasok”, Chara Kafantari - posłanka „Syrizy”, Dimitrios Gelalis poseł „Syrizy”. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Polonii reprezentowali następujące organizacje i podmioty polonijne działające w Grecji: Zrzeszenie Polaków w Grecji „Mieszko”, Związek Polaków Zachodniej Grecji i Wysp Jońskich, Związek Polonijnych Klubów Sportowych "Panpolonikos", Towarzystwo Kultury Polskiej im. J. Słowackiego, Tygodnik Ateński, Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki oraz Polsko-Greckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Kulturalnych „Egida” (w trakcie powstawania)…

POLONIA GRECKA

Plener na Chios"2013

Zakończył się plener malarski Lesbos - Chios’2013
15.06.2013

9 czerwca 2013 zakończył się 22 plener malarski Lesbos - Chios’2013 – Impresje Greckie, zorganizowany jak wszystkie poprzednie przez panią Helenę Zadrejko. Końcowym akordem pleneru była wystawa prac na rynku w Mestwie, która jest jedną z ciekawszych miejscowości na wyspie Chios, gdzie pod koniec pleneru przebywali artyści.

Witryna TOWARZYSTWA KULTURY POLSKIEJ W ATENACH

POLONIA GRECKA

Nowa organizacja polonijna

W Atenach Powstało Stowarzyszenia Polsko – Greckich Inicjatyw Kulturalnych i Gospodarczych „Egida”
10.06.2013

Przedstawiciele zarządu nowo powstałego w Atenach Stowarzyszenia Polsko – Greckich Inicjatyw Kulturalnych i Gospodarczych „Egida” spotkali się w dniu 10.06.13 z Panem Mirosławem Gojdziem I Sekretarzem WPHI Ateny…

…Stowarzyszenie „Egida” powstało przy życzliwym wsparciu WPHI Ateny w zakresie określenia zadań w działaniach na rzecz rozwoju i wspierania handlu i promocji gospodarczej...

Strona WPHI AMBASADY RP W ATENACH

POLONIA GRECKA

Msza św ks. bp. Lachowicza

25 lat polskiego duszpasterstwa w Grecji
5.06.2013

W tym roku, 2013, mija 25 lat polskiego duszpasterstwa w parafii katolickiej pw. Chrystusa Zbawiciela przy ul. Michail Voda 28 w Atenach, zwanej inaczej Kościołem Polskim. Z tej okazji odwiedził naszą parafię ks. biskup Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Emigracji. Uroczystą Eucharystię ksiądz biskup odprawił w niedzielę 2.06.2013 o godz. 19:00.

Spotkanie z ks. bp. LechowiczemBezpośrednio po nabożeństwie, miało miejsce spotkanie ks. Biskupa z wiernymi. Przedstawiciele wspólnot parafialnych opowiadali o swojej działalności i zadawali pytania na tematy dotyczące kościoła w Polsce zwłaszcza w odniesieniu do trudności jaki ma telewizja katolicka Trwam w uzyskaniu dostępu do tzw platformy multipleksowej. Pod koniec najmłodsza uczestniczka spotkania, chyba z klasy przedszkolnej, zapytała "jak ks. Biskup czuje się biskupem".  Mogliśmy się przy tej okazji dowiedzieć że ks. bp Wiesław Lechowicz pełni swoją posługę biskupią już pięć lat w diecezji tarnowskiej a sprawami Polonii zajmuje się od 2011 roku.

POLONIA GRECKA 
Plakat

CONTEMPORARY NOISE SEXTET concertował w Grecji
5.06.2013

Contemporary Noise Sextet (wcześniej Contemporary Noise Quintet) – polski zespół muzyczny, założony przez braci Kapsa, po rozpadzie grupy Something Like Elvis (połączeniem jazzu, muzyki filmowej oraz improwizacji) wystąpił 31 maja 2013 na festiwalu jazzowym w Prevezie, a 1 czerwca w Atenach w Technopolis w ramach Athens Jazz Festiwal.

W Atenach zespół grał w składzie: Kuba Kapsa – piano Wojtek Jachna – trąbka Tomek Glazik – saksofon tenorowy, barytonowy Kamil Pater – gitara Antoni Olszewski – kontrabas Bartek Kapsa – perkusja.


POLONIA GRECKA

Plakat majówki

DZIEŃ MATKI - MAJÓWKA POLONII ATEŃSKIEJ
30.05.2013

26.05.2013 Polonia ateńska, tworząca, na co dzień mało prężne środowisko, bo rozproszona i „nie na etacie”, urządziła sobie majówkę w masywie górskim Parnithy, na północnym obrzeżu Aten (przy Żródle Hasia). Wszystko to za sprawą działaczy ZPwG Książę Mieszko a okazją ku temu był DZIEŃ MATKI.

Tydzień przed planowaną majówką organizatorzy dokonali wizji lokalnej. Miejsce - Źódło Hasia, okazało się rzeczywiście malownicze i odpowiednie na majówkę, nawet na majówkę z programem artystycznym, jako że obok źródła znajduje się mini amfiteatr...

POLONIA GRECKA
Lisiecki

Recital fortepianowy JANA LISIECKIEGO w Filharmonii Ateńskiej
22.05.2013

20 maja 2013 w sali Dimitris Mitropoulos w Megaro Mousikis w Atenach (przy wsparciu: Ambasady Kanady, Ambasady RP, Air Canada, Hotelu Grande Bretagne) koncertował nasz utalentowany, młody pianista z Kanady – Jan Lisiecki.

Jan Lisiecki urodził się w 1995 roku w Calgary. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Zadebiutował koncertem z orkiestrą w wieku 9 lat. Od tego czasu koncertuje na najsłynniejszych scenach świata

W Atenach artysta wykonał: La colombe, Chant d’ extase dans un paysage triste, Le nombre léger, Instants défunts Oliviera Messiaena, Partitę nr 1 B-dur, BWV 825 Johanna Sebastiana Bacha, Sonatę A-dur, K. 331Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Etiudę (12), op. 25 Fryderyka Chopina.

POLONIA GRECKA

Konsultacje ZUS

Konsultacje ZUS w Atenach dla Polonii
20.05.2013

W dniach 18 i 19 maja 2013 roku w Atenach, w Sali projekcyjnej Polskiego Kościoła na Michail Voda 28, odbyły się DNI PORADNICTWA w zakresie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla Polaków pracujących lub mieszkających w Grecji.

Na wykładach i konsultacjach indywidualnych, specjaliści ZUS starali się wyjaśnić takie zagadnienia jak:
podstawowe przepisy (zasady) prawa unijnego dotyczące ustalania świadczeń emerytalno-rentowych, warunki do uzyskania polskich emerytur (także rent z tytułu niezdolności do pracy rent rodzinnych lub świadczeń przedemerytalnych), zasady ustalanie kapitału początkowego oraz procedury postępowania przy ubieganiu się o świadczenia emerytalno-rentowe z zastosowaniem przepisów polskich i unijnych.

POLONIA GRECKA

Dni Kultury Polskie w szkole

Dni Kultury Polskiej w Polskiej Szkole w Atenach
29.04.2013

W dniach od 19 do 29 kwietnia 2013, w Polskiej Szkole w Atenach odbywały się Dni Kultury Polskiej. Były liczne konkursy dla młodzieży, występy teatralne oraz recytacje poezji Juliana Tuwima, którego pamięć czcimy w tym roku w Polsce. Uroczysta inauguracja, z udziałem przedstawicieli Ambasady RP w Atenach, odbyła się 25. 04.2013. Końcowym akordem całego cyklu wydarzeń kulturalnych i patriotycznych był uroczysty apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

POLONIA GRECKA

Sportowa wiosna w Atenach

Dialog poetów - czyli: jakież bliskie i podobne są nasze niepokoje, tęsknoty i troski
20.04.2013

...Po raz kolejny Szkoła Polska urządziła taki wieczór wspólnie z Wielokulturowym Gimnazjum Dzielnicy Acharnon. Ta geograficznie bardzo odległa od naszej szkoła (niemal godzina drogi samochodem, czyli drugi kraniec Attyki) wykazuje się szczególną otwartością niespotykaną w przypadku licznych innych placówek, śmiało wyznacza sobie cele a współpracę z Polską Szkołą wysoko ceni.

W tym roku obchodzimy Rok Konstandinosa Kawafisa, wspaniałego poety z greckiej Aleksandrii szczególnie ukochanego w Polsce. Nic więc dziwnego, że obie szkoły wieczór poezji jemu właśnie poświęciły, zapraszając jednak do dialogu z tym złotoustym Grekiem najlepszych polskich poetów...

POLONIA GRECKA
Grabarka

Kolory Prawosławia
19.04.2013

Wystawa fotograficzna o kulturze prawosławnej w Polsce miała miejsce od 10 do 19 kwietnia 2013 w Centrum Kulturalnym Uniwersytetu Ateńskiego ul. Akademias 48 & Sina.

Strona Ambasady RP w Atenach

POLONIA GRECKA

Polska młodzież w II półmaratonie w Atenach

Polska młodzież w II półmaratonie ateńskim
31.03.2013

Za sprawą nauczycieli wychowania fizycznego, około 80 uczniów Polskiej Szkoły w Atenach stanęło na starcie II półmaratonu ateńskiego, w którym startowało około 10 tysięcy zawodników z różnych krajów. Najlepszym z naszej ekipy okazał się Rafał Czapczyński (z klasy VI), który w ogólnej klasyfikacji był 39. Brawo Rafał!POLONIA GRECKA

Sportowa wiosna w Atenach

Sportowa wiosna w Atenach
31.03.2013

...W miniony weekend (17 – 18.03.2013) ojcowie jezuici przy parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Atenach, na dwa dni, w sobotę i niedzielę, udostępnili wielką salę pod kościołem. Przybyli liczni Polonusi i liczni ich przyjaciele. Sobota była dniem szczególnej radości dla najmłodszych, niedziela - intelektualno -sportowych zmagań całych rodzin, młodzieży i dorosłych. Wszystko to było możliwe, ponieważ patronatem imprezę objęła Ambasada RP w Atenach, udzielając swego wsparcia oraz zaufania. Rozpropagować ją pomagaliśmy wraz z biuletynem Polonia i księgarnią Novum...

POLONIA GRECKA
Muzycy

Polska muzyka w Muzeum Akropolu
15.03.2013

Koncert „Polskie arcydzieła muzyczne” miał miejsce 15 marca w Muzeum Akropolu, w ramach programu obchodów Roku Witolda Lutosławskiego.


Strona Ambasady RP w Atenach

POLONIA GRECKA

Wykład o ikonach  w Bizancjum

Opowieść o Ikonie w Bizantyjskiej Tradycji

W niedzielę, 24.02.2013,  kolejny wykład w ramach kursu historii kultury pod nazwą ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, zorganizowanego pod patronatem Instytutu Nauk Humanistycznych oraz polonijnych redakcji: Tygodnika Ateńskiego i AthenianObserver, przyciągnął do sali przy ul.M.Voda polonijnych słuchaczy w Atenach.

Tytuł wykładu "Ikony w tradycji bizantyńskiej" jaki wygłosiła pani  Katarzyna Jakielaszek w siedzibie instytucji kulturalnej księży jezuitów zachęcił do uczestnictwa w tym wieczorze... .

POLONIA GRECKA
Juliusz Słowacki

Powstało Towarzystwo Kultury Polskiej w Atenach
im. Juliusza Słowackiego
7.02.2013

Komunikat Rady Towarzystwa

Miło nam poinformować Państwa, że na spotkaniu polonijnym kończącym wystawę poplenerową Impresje Greckie’2012, w dniu 20 stycznia 2013 w Atenach zawiązało się:

Towarzystwo Kultury Polskiej w Atenach im. Juliusza Słowackiego.

Towarzystwo będzie działało poprzez 3 autonomiczne Kluby:
Klub Słowa
Klub Sztuk Pięknych
Klub Fotografii i Kinematografii

Rada Towarzystwa, którą stanowią Liderzy klubów, na spotkaniu w dniu 3 lutego 2013, zatwierdziła ostateczny kształt Deklaracji programowo – organizacyjnej  oraz wybrała ze swojego grona Lidera Klubu Słowa - panią Annę Marię Leonhard, na Koordynatora Towarzystwa, która będzie reprezentowała cale Towarzystwo. Koordynator Towarzystwa powierzył funkcję sekretarza Towarzystwa panu Markowi M. Nadolskiemu (tkp.ateny@gmail.com).

W najbliższym czasie Rada Towarzystwa opublikuje plan swoich zamierzeń kulturalnych.

Zapraszamy wszystkich do współpracy przy realizacji celów podanych w Deklaracji.

Rada Towarzystwa

Lider Klubu Słowa i Koordynator Towarzystwa - Anna Maria Leonhard
tkp.worldclub@gmail.com               

Lider Klubu Sztuk Pięknych - Małgorzata Kowalska
tkp.artclub@gmail.com                                                   

Lider Klubu Fotografii i Kinematografii - Katerina Grzybek
tkp.photoclub@gmail.com                          

Deklaracja programowo - organizacyjna (pdf)

POLONIA GRECKA

Archiwum Emigranta - plakatArchiwum Emigranta. Historia emigracji w prawdziwych opowieściach - I etap projektu, styczeń – czerwiec 2013
17.01.2013

Rozpoczynamy pierwszy etap projektu Archiwum Emigranta, który ma na celu dotarcie do wspomnień emigrantów oraz pracowników gdyńskiej infrastruktury portowej i emigracyjnej. Zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi historiami! Opowieści tych, którzy wyjeżdżali jak i osób, które odpowiadały za organizację wyjazdów i podróży będą rejestrowane we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Historia mówiona wyłaniająca się z Państwa emigracyjnych relacji będzie częścią długofalowego projektu archiwizacji i upowszechnienia historii emigrantów dawnych i obecnych.
Osoby, które chciałyby podzielić się swoją historią proszone są o kontakt z Muzeum Emigracji w Gdyni pod nr. tel. 48 58 623 31 79, +48 606 166 292, bądź drogą mailową na adres archiwum.emigranta@muzeumemigracji.pl
Opowieści, zebrane w projekcie Archiwum Emigranta, będą żywą materią dla projektowania działań programowych instytucji. Pragniemy prezentować historię emigracji z perspektywy osób, które jej doświadczyły, były jej świadkami, bądź też tych, których bliscy pozostali na emigracji.…

POLONIA GRECKA

TYDZIEŃ POLSKI W ATENACH

70. Rocznica śmierci Jerzego Ivanova Szjnowicza

Msza w intencji Jerzego SzajnowiczaNabożeństwo w intencji Jerzego Ivanova Szajnowicza
7.01.2013

We wtorek wieczorem, 7.01.2013, w Kościele Polskim w Atenach odprawiona została uroczysta Msza św., w asyście wojskowej,  w intencji Jerzego Ivanova Szajnowicza, dla uczczenia 70. rocznicy jego śmierci  w dniu 4 stycznia 1943. Liturgię sprawował przybyły z Polski katolicki kapelan wojskowy przy udziale kapelanów: prawosławnego i ewangelickiego. Jerzy Ivanov Szajnowicz to najdzielniejszy z dzielnych wojowników z niemieckim okupantem w całym alianckim ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Uroczystość w Kesariani

Uroczystość w miejscu straceń w Parku Kesariani i na cmentarzu w Dzielnicy Nikea
8.01.2013

Dzień później, 8.01.2013, w miejscu straceń w Parku Kesariani, odbyła się ceremonia wojskowa z udziałem władz dzielnicy Kesariani, przybyłych z polski przedstawicieli rządu, parlamentu oraz kombatantów II wojny światowej. Obecny był także Ambasador RP w Atenach, JE. Maciej Krych.

W przemówieniach wygłoszonych przez Burmistrza Antonisa Kambakasa i Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Ciechanowskiego, podkreślano heroizm walki i zasługi Jerzego w walce z okupantem niemieckim w Grecji. List od Prezydenta RP , Bronisława Komorowskiego przeczytał poseł, p. Grzegorz Schetyna (przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych polskiego parlamentu). Sympatycznym akordem tej części uroczystości było wystąpienie bratanicy Jerzego, pani Leonardy Lambrianidou.

Grób Jerzego SzajnowiczaNastępnie pluton salwowy Kompani Honorowej WP oddał salwę honorową a sekcja trąbek Reprezentacyjnej Orkiestry WP wykonała fragment,  wzruszającej w tej scenerii, "Ciszy" („Il Silenzio" - Nini Rosso). A nam przypomina się w tym czasie jakże podobna melodia i słowa piosenki harcerskiej, którą ułożyła druhna O. Małkowska (Idzie noc):

Idzie noc, słońce już,
Zeszło z gór, zeszło z pól,
Zeszło z mórz,
W cichym śnie spocznij już,
Bóg jest tuż.

Po złożeniu wieńców, także na płycie upamiętniającej  miejsce straceń (w głębi za pomnikiem i murem), kończącym  uroczystości w Kesariani, wszyscy uczestnicy udali się na cmentarz w dzielnicy Nikea, gdzie przy grobie Jerzego miała miejsce druga część uroczystości rocznicowych. 

Z wielkim żalem przychodzi nam stwierdzić fakt nieobecności greckich organizacji kombatanckich, tak licznych na listopadowej rocznicy zburzenia mostu w Gorgopotamos. Jeszcze bardziej przykrym faktem jest nieobecność organizacji polonijnych w Grecji, których na witrynie Ambasady RP w Atenach doliczyliśmy się aż jedenaście.Laureaci konkursuWernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej "Moja Polska - Moja Grecja".
10.01.2013

W Galeri M55 w centrum Aten odbył się wernisaż pierwszej edycji polonijnego konkursu fotograficznego "Moja Polska - Moja Grecja". Jury przyznało 3 nagrody i 3 wyróżnienia:
I nagrodę zdobył Robert Kulijewicz,
II nagrodę zdobył Bartłomiej Ponikowski,
III nagrodę zdobył Sylwester Pocheć.
Przeprowadzony Konkurs to także próba zintegrowania środowiska polonijnych fotografów - amatorów i zainspirowania ich do głębszego wejrzenia w fotografowany temat.


Jacek KaspszykJacek Kaspszyk dyryguje w Megaron Musikis w Atenach
11.01.2013

W piątek, 11 stycznia 2013 w Megaro Mousikis w Atenach gościnnie wystąpił dyrygent Jacek Kaspszyk (), który pokierował znakomitą Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Atenach. Artyści, w największej sali im. Christosa Lambrakisa, wykonali trzy znaczące dzieła:
Karola Szymanowskiego – Preludium do koncertu:
Witolda Lutosławskiego – Koncert na fortepian i orkiestrę;
Antonina Dvoraka – Symfonię op. 7.

Thodoros Tzovanakis

Z największym uznaniem publiczności spotkał się Koncert Witolda Lutosławskiego tym bardziej, że na fortepianie zagrał znakomity grecki pianista średniego pokolenia (1973) -  Thodoris Tzowanakis (). O dwadzieścia lat młodszy grecki pianista dał pokaz dynamicznej gry, nie ustępując w tym naszemu mistrzowi batuty. Publiczność znacznie żywiej reagowała na popisy artystów niż to obserwujemy na koncertach w Warszawie. Ateny  godnie uczciły setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego ()

Werniszą Impresje Greckie'2012Wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej - Impresje Greckie' 2012 w Atenach
12.01.2013

 W salach wystawowych KEO przy Polskim Kościele w Atenach, już po raz 21,  odbył się wernisaż poplenerowej wystawy "Impresje Greckie'2012" . We wrześniu 2012 międzynarodowa grupa artystów, licząca 12 osób, przebywała w malowniczej miejscowości Mesta na wyspie Chios dzięki hojności miejscowego sponsora - gospodarującego w Medieval Castle. Przez cały następny tydzień mogliśmy podziwiać prace naszych artystów, ale ze sprzedażą było już znacznie gorzej - bo kryzys sięga coraz głębiej do kieszeni kolekcjonerów.

POLONIA GRECKA
Plakat festiwalu

W dniach 13-23 grudnia 2012 w Greckiej Filmotece Narodowej odbyła się Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy oraz wystawa multimedialna.

W dniach od 13 do 23 grudnia odbyła się w Atenach retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy organizowana przez Grecką Filmotekę Narodową, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach oraz Kampanię Artystyczną, przy wsparciu Filmoteki Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP…

Αφιέρωμα στον Andrzej Wajda στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (pdf)
Portal Ambasady RP w Atenach

POLONIA GRECKA
Polonijny opłatek w Atenach

Świąteczne spotkanie Polonii w Atenach
12.12.2012

Tradycyjne, świąteczne spotkanie polonijne, którego gospodarzami byli pan Ambasador Maciej Krych i pani Renata Krych, miało miejsce 10 grudnia 2012 w zaprzyjaźnionym lokalu "Elafokinigos"…Portal Ambasady RP w Atenach

POLONIA GRECKA
Kolędy na kiermaszu

Kiermaszowe pączki

Kiermasz świąteczny w Kościele Polskim w Atenach
10.10.2012

W niedzielę 9.12.2012, jak co roku w okresie adwentu, odbył się kiermasz parafialny, z którego dochód zasilił konto Caritasu. W trakcie kiermaszu obserwowaliśmy występy młodzieży z Polskiej Szkoły oraz z polskich przedszkoli. Uczestnicy kiermaszu mogli, więc usłyszeć wiele polskich, ale i greckich kolęd a także recitalu gitarowego starszej młodzieży. Panie z Caritasu, jak zwykle, przygotowały bogaty zestaw polskich smakołyków, które można było nabyć po przystępnej cenie. Był, więc tradycyjny bigos, pierogi i pyszne pączki. Była też znakomita, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera.

POLONIA GRECKA
Konferencja w Pułtusku

Wykłady  Ks. Dr Michała Palucha Op. w Atenach.
25.11.2012

W niedzielę 25.11.2012 w Sali KEO przy Polskim Kościele w Atenach odbył się kolejny wykład w ramach spotkań OTWARTE HORYZONTY - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Ks. dr Michał Paluch Op. przedstawił temat pt.: Tomasz z Akwinu i Areopagita; dwa różne języki ten sam cel. Właściwy temat poprzedziła wyłożona w telegraficznym skrócie historia chrześcijańskiego ruchu monastycznego.

Wcześniej, 21.11.2012, Ks. dr Michał Paluch OP. Przedstawił ww. temat na Uniwersytecie Ateńskim(w jęz. angielskim), przy szczelnie zapełnionej auli Szkoły Filozofii, liczącej kilkaset miejsc.

POLONIA GRECKA
Stoisko polskie

13 Międzynarodowy Bazar Charytatywny w Atenach
25.11.2012

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 listopada 2012, w salach wystawowych Helexpo w Atenach, odbył się kolejny, już 13, Międzynarodowy Świąteczny Bazar Charytatywny. Ateńskie Ambasady 33 państw zorganizowały stoiska z artykułami krajowymi, ze sprzedaży, których dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne. W czasie trwania bazaru odbywały się też występy artystyczne W niedzielę w godzinach południowych wystąpił także zespół taneczny oraz wokalistka Martyna Luba z Polskiej Szkoły w Atenach (). My trafiliśmy na popisy tancerki z Egiptu (vide fotoalbum).

POLONIA GRECKA
Konferencja w Pułtusku

VIII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
20.11.2012

W dniach 16-18 listopada 2012 odbył się w Pułtusku VIII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
…W wyborach na następną trzyletnią kadencję Prezydentem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych została Helena Miziniak uzyskując 69% głosów. Helena Miziniak od 42 lat działa w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, gdzie pełniła, liczne odpowiedzialne funkcje m.in. prezesa Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i Zjednoczenia Polek…

W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele ZPwG  Książę Mieszko z Pireusu
POLONIA GRECKA
Święto 11 listopada w Atenach

Obchody Święta Niepodległości Polski,
11 listopada, w Atenach
11.11.2012

Jak co roku, Polonia ateńska obchodziła uroczyście Święto Niepodległości 11 listopada. Na wieczornej mszy św w Kościele Polskim, ks. dr Krzysztof Homa w swej ciekawej i patriotycznej homilii przytoczył w telegraficznym skrócie zasługi polskich świętych kościoła katolickiego dla podtrzymania tożsamości i niepodległości Ojczyzny. Po nabożeństwie w sali projekcyjnej w podziemiach kościoła odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez starszą młodzież Polskiej Szkoły pod kierunkiem profesora Roberta Stepaniuka. Występy młodzieży poprzedził pokaz multimedialny obrazujący najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. W czasie występów młodzieży słyszeliśmy strofy wielu polskich poetów oraz pieśni patriotyczne. Nie zabrakło też Roty Marii Konopnickiej oraz Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka.
Dzień później, 12.11.2012 w Polskiej Szkole odbyła się uroczysta akademia na której wystąpili młodsi uczniowie ()

POLONIA GRECKA
Bieg maratoński

Polska młodzież uczestniczy w biegu maratońskim w Atenach
11.11.2012

W odbywającym się o tej porze roku, tradycyjnym biegu maratońskim w Atenach, masowy udział wzięła młodzież z Polskiej Szkoły w Atenach. Młodsi pobiegli na skróconych dystansach w różnych kategoriach wiekowych. W głównym biegu na historycznym dystansie i trasie wzięło udział dwoje uczniów.

POLONIA GRECKA

Zaduszki 2012 Polonijne Zaduszki'2012 w Atenach
o1.11.2012
Delegacja uczniów Zespołu Szkół w Atenach wraz z dyrektor M.Geisler uczestniczyła w uroczystym złożeniu wieńców przez JE Macieja Krycha Ambasadora RP w Atenach oraz Pana Konsula Wojciecha Gutowskiego na grobach Z.Mineyki (patrona Szkoły), J.Szajnowicza-Iwanowa (bohatera II wojny światowej)...

POLONIA GRECKA

Nigdy więcej wojnyNigdy więcej wojny - polskie i greckie doświadczenia w walce z nazizmem

Dnia 26.10.2012, odbyła się uroczysta akademia poświęcona wydarzeniom okresu II wojny światowej. Była ona uwieńczeniem realizowanego przez naszą szkołę międzynarodowego projektu edukacyjnego: „Nigdy więcej wojny - polskie i greckie doświadczenia w walce z nazizmem”, a zarazem uczczeniem Greckiego Święta Narodowego "ΟΧΙ". Partnerem szkoły polskiej było Gimnazjum nr 2 Dzielnicy Holargos...
POLONIA GRECKA

Narodowe Święto GrecjiUroczystość obchodów Święta Narodowego Oxi w dzielnicy Holargos

Dnia 26 października 2012, delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystości złożenia wieńca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w dzielnicy Holargos. W obchodach tego święta narodowego uczestniczyły delegacje szkół i stowarzyszeń mających swą siedzibę na terenie Holargosu
POLONIA GRECKA
Plakat

Polacy na Spartathlonie - najtrudniejszym biegu na świecie.

...Zawodnicy na "zabójczym" dystansie 246 km pokonują drogę z Aten do Sparty śladami starożytnego greckiego żołnierza - posłańca. Limit czasu wynosi 36 godzin a teren jest trudny, górzysty, pofałdowany i wyczerpujący. Spartathlon jako bieg maratoński dla współczesnych wymyślili zakochani w starożytnej Grecji Brytyjczycy w 1982 roku. Czytając historyczne opisy Herodota zastanawiali się czy opisany przez niego wyczyn mitycznego posłańca Pheidippidesa, jest w ogóle możliwy. Żołnierz ów, wysłany po pomoc w bitwie pod Maratonem do Sparty, przybył do niej z Aten wieczorem nastęnego dnia...

AM. Leonhard

POLONIA GRECKA
J. Panfil. J. Martynów i K. Petalidou.

J. PanfilPolscy malarze w Atenach

W weekend 21-22.09.2012 gościliśmy, powracających z pleneru malarskiego na Chios, dwóch znakomitych malarzy z Polski, Jerzego Martynów ( ) oraz Józefa Panfila ( ). Po „obowiąz kowej” kawie i rozmowie przy naszym „redakcyjnym” stoliku w Dionisos pod Akropolem (o sztuce, polityce i ... o bardziej przyziemnych sprawach), nasza ateńska artystka – Krysia Petalidou – oprowadziła gości po nowym Muzeum Akropolu. Natomiast w godzinach popołudniowych, panu Józefowi Panfilowi, parającemu się też fotografią, zaprezentowaliśmy „malarską” panoramę Akropolu ze wzgórza Filopapu.
Czekamy teraz na wystawę poplenerową w Atenach.

POLONIA GRECKA

Początek roku szkolnego 2012-13 w Polskiej Szkole w Atenach

Początek roku szkolnego 2012-1303.09.2012r o godz.9 .00 odbyło się  uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 dla uczniów szkoły podstawowej nauczania ramowego. Zgromadzonych na placu uczniów, rodziców, nauczycieli i gości powitała pani dyrektor Marzanna Geisler.  Pani dyrektor odczytała  skierowany do uczniów list pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.  Gościem honorowym uroczystości był Konsul RP w Atenach Pan Przemysław Dropiewski. Ksiądz Kazimierz Faron udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym...

POLONIA GRECKA

Uczniowie Polskiej Szkoły w Atenach laureatami kolejnych konkursów

Symbole olimpijskieRozstrzygnięty został konkurs o tematyce olimpijskiej dla uczniów szkół polskich za granicą, zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski.  Dwie nagrody zdobyli uczniowie Polskiej Szkoły w Atenach:
  • III miejsce w kategorii wiekowej 10-13 lat– Danai Papathanasiou.
II  miejsce w kategorii wiekowej 14-18 lat– Aleksandra Przygocka, Daniel Sokół, Nicoletta Ślusarz (za film Symbole Olimpijskie).

Pełna informacja na portalu POLSKA SZKOłA

Być PolakiemNa początku wakacji 2012 rozstrzygnięty został konkurs Być Polakiem organizowany przez fundację  ŚWIAT NA TAK

IV miejsca w grupie wiekowej od 8-12 lat- Patryk Fogiel i Katarzyna Machocka

Wyróżnienie  w kategorii wiekowej  16-19 lat -  Sara Jantas

Gratulujemy uczniom i wychowawcom.

Przy stole redakcyjnym w Dionizos
W Dionizos
Wykładowcy
Audytorium
W trakcie wykładu
(zdjęcia AM. Leonhard i M. Nadolski)

POLONIA GRECKA 

Wizyta polskich filologów w Atenach

W niedzielę 2.09.2012, gościliśmy w Atenach panią prof. dr hab. Wandę Popiak z Uniwersytetu Warszawskiego i panią dr Wandę Amarantidou z Uniwersytetu Łódzkiego, kończące swój wakacyjny pobyt w Grecji. Przed południem, po zwiedzeniu nowego Muzeum Akropolu (otwartego w 2009), obydwie Panie spotkały się przy naszym „redakcyjnym” stole w kawiarni „Dionizos” pod Akropolem z greckim poetą i tłumaczem literatury polskiej, Dymitrisem Chuliarakisem. Głównym tematem spotkania była ocena możliwości przetłumaczenia całego dzieła Juliusza Słowackiego: Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu. Obecnie czytelnik greckojęzyczny ma do dyspozycji najpiękniejszy fragment wspomnianego poematu: Grób Agamemnona (w przekładzie D. Chuliarakisa).

Tego samego dnia wieczorem w polskiej parafii SERCA CHRYSTUSA ZBAWICIELA w centrum Aten, staraniem Instytutu Nauk Humanistycznych o.jj. (Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών Επιστημών) oraz portalu polonijnego AthenianObserver, odbył się połączony wykład:

Prof. dr hab. Wandy Popiak (Uniwersytet Warszawski):

DZIEDZICTWO KULTURY ANTYCZNEJ

oraz

Dr Wandy Amarantidou (Uniwersytet Łódzki):

JULIUSZ SŁOWACKI I JÓZEF DUNIN BORKOWSKI
dwaj wielcy poeci i filhelleniści

w ramach rozpoczynającego się cyklu spotkań pod nazwą: ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ (Otwarte Horyzonty).

Warto jeszcze dodać, że kilka dni później, w czwartek 6 września dr Wanda Amarantidou spotkała się z młodzieżą gimnazjalną i licealną w Polskiej Szkole w Atenach by podzielić się swoimi refleksjami na temat twórczości Juliusza Słowackiego i jego filhellenizmu.

Należy też wspomnieć, że właśnie mija 176 rocznica pobytu Juliusza Słowackiego w Grecji (wrzesień 1836) a w 2009 roku, w Roku Słowackiego, środowisko Polonii greckiej i środowisko byłych greckich emigrantów politycznych zorganizowało wycieczkę autokarową do „Grobu Agamemnona”, czyli do Myken. W wycieczce tej wziął udział także pan Dymitris Chuliarakis. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tej wycieczki.

POLONIA GRECKA

26 sierpnia 2012 zakończył się w Pułtusku IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
Środowisko Polonii greckiej na zjeździe reprezentowała pani Elżbieta Malezis z Zrzeszenia Polaków w Grecji Książę Mieszko w Pireusie.
Pełną informację o Zjeździe znajdą Państwo na stronach internetowych Wspólnoty Polskiej. Polecamy również:
POLONIA GRECKA

Pożegnanie Konsula Polskiego w Atenach

Pożegnania KonsulaNa początku sierpnia 2012 wielu z nas otrzymało tę nieoczekiwaną wiadomość":

Ateny, 8 sierpnia 2012 r.

Szanowni Państwo,

W najbliższych dniach moja misja w Atenach dobiegnie końca. Dlatego też pragnę wszystkim Państwu podziękować za dwu i półroczną współpracę. Czas, który miałem okazję spędzić w Grecji pracując na stanowisku szefa wydziału konsularnego przyniósł mi wiele nowych doświadczeń, miałem okazję poznać wiele ciekawych osób nie tylko zresztą Polaków. Jestem przekonany, że razem mieliśmy okazję tworzyć rzeczy nowe, ciekawe, budujące dobry wizerunek Polski za granicą. Dzięki współpracy z Państwem nauczyłem się wiele nowego.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa życzliwość, zaangażowanie i pomoc.

Łączę ukłony i wyrazy szczerego szacunku,

Piotr Strutyński
Kierownik Wydziału Konsularnego
Ambasada RP w Atenach

Wiadomość ta dotarła  i do naszej Redakcji, tuż przed wyjazdem pana Piotra Strutyńskiego z Aten. Ledwo starczyło nam czasu na spotkanie przy naszym „redakcyjnym stole” pod Akropolem by wypić pożegnalną kawę z obowiązkową lampką wina i pogawędzić o tym i owym.

Nie będzie chyba niestosownością, jeśli w tym miejscu w imieniu całej Polonii Greckiej podziękujemy panu Piotrowi za jego również życzliwy stosunek do Polonii greckiej i do naszych problemów. I na koniec chcemy życzyć panu Piotrowi dalszej efektywnej pracy dla dobra Polski i Polaków.

(Admin)
Ambasador w Hlioupoli
POLONIA GRECKA

O Νέος Πολωνός Πρέσβυς στην Αγία Μαρίνα

Ο μητροπολίτης Αχελώου Ευθύμιος την Κυριακή της Πεντηκοστής 3 Ιουνίου 2012, λειτούργησε, ομίλησε, χοροστάτησε στον Εσπερινό, διάβασε τις ευχές της Γονυκλισίας και καλωσόρισε τον νέο πρέσβη της Πολωνίας στην Ελλάδα, στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Ηλιουπόλεως...

Προηγουμένως είχε γίνει επίσημη υποδοχή στο Ναό, του νέου πρέσβη της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα Maciej Krych, ο οποίος προσήλθε συνοδευόμενος από την σύζυγο του Renata, τον Σύμβουλο Andrzej Jankowski μετά της συζύγου του Hanna, τον πρόξενο Piotr Strutynski, και άλλους Πολωνούς διπλωματικούς...

AMEN.gr
Koło Młodych Historyków POLONIA GRECKA 

Koło Młodych Historyków zakończyło rok szkolny 2011/2012.

W sobotę 9 czerwca 2012 z prawdziwą satysfakcją uczestniczyliśmy w ostatnich przedwakacyjnych zajęciach szkolnego Koła Młodych Historyków. W salce parafialnej Polskiego Kościoła (w centrum Aten), zastaliśmy wspaniałą, dorodną i rozśpiewaną grupkę naszej młodzieży (około 20 uczniów z klas V-tych i VI- tych) wraz z ich opiekunami: panem Robertem Stepaniukiem (nauczyciel historii z Polskiej Szkoły) i panią Justyną Pieczyrak (z Wydziału Konsularnego Ambasady RP). Było też kilka mam, bardzo zaangażowanych i przeżywających popisy swoich pociech...

Skład drużyn
POLONIA GRECKA 

Polonia ateńska kibicuje

W piątek 8 czerwca 2012 r. na godz. 18.30 Ambasada RP w Atenach zaprosiła fanów piłki nożnej na spotkanie i wspólne obejrzenie pierwszego meczu Euro’2012, drużyn Polski i Grecji...

Relacja Marii Reszczyńskiej

Naszym czytelnikom polecamy również relację z tego meczu naszej polonijnej blogierki, która była obecna na stadionie w Warszawie
 Polacy gramy do końca... GRECJA OCZAMI EMIGRANTA
Akcja Krwiodawstwa
POLONIA GRECKA 

Środowisko Caritasu, choć mało widoczne, wiele czyni dla Polaków w Grecji.

Jak co roku, ateński oddział stowarzyszenie Caritas dnia 03.06.2012 r. -  w znanym budynku KEO z Parafii pw. Serca Chrystusa Zbawiciela w Atenach przy ul.  M. Voda - przeprowadziła akcję krwiodawstwa. Swoją krew oddało ponad 30 osób ( stan z godz. 13-tej). I tym razem w niedzielnej akcji krwiodawstwa  głównymi dawcami byli wyłącznie Polacy. Tym razem Caritas zaprosił do akcji  honorowego krwiodawstwa pod nazwą „Uratujmy komuś życie” współpracowników ze Szpitala przy ul. Chalkidos 17-19, którzy przeprowadzają takie akcje dwa razy do roku. Całą akcję w Parafii organizuje O. Kazimierz Faron SJ, pełniący obowiązki koordynatora polskiej wspólnoty w Atenach...

Relacja Marii Reszczyńskiej i Kamili Flis
Wiktoria Grabowska
POLONIA GRECKA 

11 Konkurs Bajek -Esopos 2012

Wiktoria Grabowska z klasy IV a zdobyła III nagrodę w Ogólnogreckim Konkursie Na Bajkę. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy, która pokonała wielu uczestników i napisała utwór w obcym dla siebie języku...

Gratulujemy Wiktori, jej nauczycielom oraz rodzicom!

Portal Polskiej Szkoły

Otwarcie festiwalu
POLONIA GRECKA 

XV Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Ateny 2012

...1 czerwca 2012 o godz. 19.00 w Amfiteatrze Papagou polonezem, w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego, prowadzonym przez p. Grażynę Adamidu, rozpoczął się XV Festiwal. Uroczystej inauguracji dokonała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Marzanna Geisler...
Kamila Kulak - Portal Polskiej Szkoły
Rozmowa z Urszulą Górską
POLONIA GRECKA
ROZMOWY POD AKROPOLEM 

„On z nami umiał rozmawiać”

W tych dniach, kiedy w Polska żyje ostatnimi przygotowaniami do EURO '2012 nasze myśli automatycznie szybują ku nadziejom i najwspanialszym, historycznym  chwilom polskiego futbolu, które nam te nadzieje pozwalają wciąż rozpalać. To epoka naszej Złotej Jedenastki i jej tryumfów  z 1972,1974, 1976 roku. Naszych piłkarzy, których nazwiska zna ciągle każdy zapalony kibic w najodleglejszym miejscu globu i ich niezapomnianego, jedynego takiego Trenera – Kazimierza Górskiego.
Zapis rozmowy z Urszulą Górską
Konsul
POLONIA GRECKA 

Dni Poradnictwa z przedstawicielami ZUS i NFZ w Atenach

W dniach 26-27 maja 2012 w Atenach w auli i salce Parafii Serca Chrystusa Zbawiciela przy ul. Michail Voda 28 miały miejsce wykłady i bezpłatnie udzielane indywidualne konsultacje w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w Grecji, na które od lutego bieżącego roku zapraszali współorganizatorzy, tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ambasada RP w Atenach...
Maria Reszczyńska
Tubis Trio
POLONIA GRECKA  

TUBIS TRIO - jazzowa sensacja z Polski w Atenach

 25 maja 2012, w Atenach (Technopolis, ul.Pireos 100),  w ramach Europejskiego Festiwalu Jazzowego koncertował TUBIS TRIO (a w Prevezie - 26.05.2012).

Najbardziej obiecujący, młody polski zespół Tubis Trio zbiera same entuzjastyczne recenzje. Porównywany jest do szwedzkiego tria e.s.t. nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle zgrane combo współpracujące od lat...
Plakat
POLONIA GRECKA 

Soccer Athens 2012

19 maja 2012 odbyła się międzynarodowa impreza piłkarska „Soccer Athens 2012”. Turniej zorganizowany został przez Zespół Szkół im. Z. Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach w ramach promocji na forum międzynarodowym Polski jako współorganizatora Mistrzostw Europy „Euro 2012”. Turniej zorganizowany został przez nauczycieli zespołu szkół: Panią Violettę Gawlik, Panią Annę Szydłowską, Panią Kamilę Kulak. W ramach imprezy klasa I a gimnazjum zrealizowała projekt edukacyjny „Euro Athens 2012”...
Kamila Kulak - Portal Polskiej Szkoły
Polish National Day
POLONIA GRECKA  

The National Day of Poland 

On the occasion of the Polish National Day - 3rd of May 1791 Constitution Anniversary - the Ambassador of the Republic of Poland, Maciej Krych and Mrs. Renata Krych hosted a reception on Tuesday, 8th of May 2012, at the premises of the Hellenic Armed Forces Club...
Walentynowicz i Wałęsa
POLONIA GRECKA

Wystawa FENOMEN SOLIDARNOŚCI zawitała do Grecji.

Podróżująca od ponad pół roku po świecie wystawa Fenomen Solidarności - Migawki z dziejów Polski 1980-1981, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, w kwietniu 2012 zawitała do Grecji, staraniem Szkoły Polskiej oraz Ambasady RP w Atenach.
Najpierw w dniach 24-26 kwietnia 2012 r. była prezentowana w budynku Megaro Gyzi w Firze, głównym mieście wyspy Santorini. Następnie, w dniach 27.04-2.05.2012, wystawa zaprezentowana została w salach wystawowych Katolickiego Centrum Kultury (KEO) przy Kościele Polskim w Atenach.
Przed otwarciem wystawy, w sali projekcyjnej w podziemiach kościoła miała miejsce multimedialna prelekcja na temat najnowszej historii Polski, której autorkami były panie z BEN-IPN, Kamila Sachnowska i Katarzyna Cegieła.
Stadion we Wrocławiu z góry
Stadion we Wrocławiu w środku
POLONIA GRECKA

Wrocław przed EURO'2012 promuje się w Atenach.

3 kwietnia 2012, w Megaro Mousikis (filharmonii) w Atenach, przedstawiciele Wrocławia, z wiceprezydentem miasta - Michałem Janickim na czele, spotkali się z Polonią ateńską i społecznością grecką zainteresowaną sprawami polskimi i zbliżającymi się mistrzostwami piłkarskimi EURO'2012.  Ambasadę RP w Atenach reprezentował Charge d'Affaires Ambasady RP w Atenach, Andrzej Jankowski a Urząd Miasta Aten reprezentowała wiceburmistrz - Panagiota Psaraki.

Po zwyczajowych powitaniach goście z Polski zaprezentowali zebranym współczesny Wrocław i stan przygotowań do EURO'2012.

Wrocław to jedno z najdynamiczniej rozwijających się polskich miast, to miasto o bogatej i bywało - tragicznej historii (najazd Tatarów, II Wojna Światowa), to miasto wielokulturowe - miasto spotkań jak podkreślali przedstawiciele Wrocławia. W roku 2016 Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

Na nowym stadionie we Wrocławiu odbędą się trzy spotkania grupowe w ramach EURO'2012:  Rosja - Czechy (8.06.2012), Grecja - Czechy (12.06.2012) i Polska - Czechy (16.06.2012).

Nowy stadion to obiekt supernowoczesny, obliczony na ponad 40 tysięcy miejsc. Jak wynika z programu, jest to obiekt wielofunkcyjny będący już teraz prawdziwym centrum kultury i rozrywki. To także obiekt o ciekawej architekturze i unikalnej elewacji (siatka z włókna szklanego pokrytego teflonem, z niespotykanym nigdzie systemem oświetlenia, pozwalającym na zmianę koloru Elewacji) ().

Kiermasz Wielkanocny
POLONIA GRECKA 

Kiermasz Wielkanocny w parafii Chrystusa Zbawiciela
w Atenach

1.04.2012

Tradycyjnie dla Ateńskiej Polonii Wielkanoc zaczyna się w dniu Wielkanocnego Kiermaszu Świątecznego w parafii Chrystusa Zbawiciela. Od tej chwili Wielkanocny nastrój udziela się zwykle wszystkim dzięki tej łączącej nas imprezie...

AM. Leonhard
Ks prof. Stanisław Nabywaniec
POLONIA GRECKA

Kościół i państwo w Polsce w okresie PRL-u.

28 marca 2012 w Kościele Polskim w Atenach wysłuchaliśmy wykładu ks. prof. dr hab. Stanisława Nabywańca po