Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
AthenianObserver
INFORMATOR POLONII GRECKIEJ NEWS OF POLISH COMMUNITY IN GREECE ΔΕΛΤΙΟ ΠΟΛΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ
AthenianObserver PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE
  
Rafael: Szkoła Ateńska, malowidło ścienne w Pałacu Watykańskim (1509-1510)
Szkoła Ateńska

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 


hellenopolonica.jpgHellenopolonica Greckie źródła do dziejów Rzeczypospolitej
3.04.2014

Jak donosi portal Classica, mediaevalia et cetera () , w Internecie można śledzić rozwój projektu badawczego Hellenopolonica. Greckie źródła do dziejów Rzeczypospolitej (), który na celu ma “zebranie, wydanie i przekład tekstów literackich i źródeł historycznych w języku greckim związanych z historią Rzeczypospolitej”. Informuje o tym też szczegółowo autor projektu: dr Kiriakos Papoulidis z Uniwersytetu Wrocławskiego

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Kitara

GRECJA I JEJ MUZYKA
28.02.2014

Przedmiotem naszych rozważań będzie Grecja i jej muzyka, a także sprawy dotyczące stosunków polsko-greckich. Z jednej strony zajmiemy się muzyka grecka i jej rozwojem na przestrzeni wieków, a z drugiej, związków kulturalnych miedzy Grecja a Polska...  

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Lasy polskie

Η ομορφιά πρωταγωνιστεί στα δάση της Πολωνίας
(
Piękno w roli głównej w lasach Polski)
29.10.2013

Pani Ιωάννα Γιαννακάκου, dziennikarka portalu informacyjnego stereanea.gr, przysłała nam jakże sympatyczny list świadczący o jej zafascynowaniu polskim krajobrazem, polską przyrodą. Naszych Polonusów w Grecji, i nie tylko, zapaszmy do obejrzenia jej foto i video reportażu o lasach polskich. Będzie okazja przypomnieć sobie bizantyńskie kolory polskiej jesieni, tak odmienne od błękitu nieba i lazuru morza w Grecji.
Serdecznie dziękujemy Pani Joanno (Σας ευχαριστώ πολύ!).

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Plakat

II FESTIWAL KULTURY GREKÓW W POLSCE
25.09.2013

W dniach 22-23.09.2013 w Galerii Freta w Warszawie odbył się II FESTIWAL KULTURY GREKÓW W POLSCE. Przez dwa popołudnia uczestnicy mieli okazję bliżej zapoznać się z rożnymi formami aktywności kulturalnej „polskich Greków”. Była, więc charakterystyczna grecka muzyka i piosenka oraz nie mniej charakterystyczne tańce greckie. Było też spotkanie autorskie Dionissiosa Sturisa ("Gorzkie Pomarańcze”), wernisaż prac Evy Pappas i Kosmy Skoliasa i projekcje filmów twórców greckich. W drugim dniu koncert dała bardzo popularna w Polsce – Eleni.

Przypomnijmy, że w 2008 w Szczecinie odbyły się szumne uroczystości jubileuszowe 60-lecia współczesnej emigracji greckiej w Polsce (druga polowa XX wieku), co roku odbywają się DNI GRECKIE w Dziwnowie i co roku w Zgorzelcu odbywa się Festiwal Piosenki Greckiej. Według danych Ambasady Grecji, w Polsce mieszka 2 tysiące Greków. Według danych polskiego MSZ, w Grecji mieszka około 20 tysięcy Polaków. Wnioski nasuwają się same.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE
Sympozjum Platońskie

Peregrynacje z Platonem.
Wokół „Minosa” i „Meneksenosa” (konteksty)

W dniach od 22 do 26 kwietnia 2013 w Atenach, w sali biblioteki Instytutu Badań Humanistycznych ojców Jezuitów    przy parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela w Atenach (ul. Smirnis 27 & Michail Voda), miało miejsce  sympozjum pod ww. tytułem, zorganizowane przy współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Towarzystwa Kultury Polskiej im. J. Słowackiego w Atenach.
Sympozjum było jednocześnie końcowym akordem cyklu spotkań pod nazwą Otwarte Horyzonty, organizowanych w latach 2012/2013 przez
Instytutu Badań Humanistycznych przy współpracy z Towarzystwem Kultury Polskiej im. J. Słowackiego w Atenach. Zapraszamy do zapoznania się z programem sympozjum i do lektury relacji z pierwszego dnia obrad. Uczestnicy sympozjum zapewne z ciekawością obejrzą również fotoalbum z tego wydarzenia.
Teksty referatów wygłoszonych na sympozjum zostaną opublikowane na stronie czasopisma naukowego Instytutu Filologii Klasycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II - Littera Antiqua ()

 Witryna Towarzystwa Kultury Polskiej im. J. Słowackiego w Atenach

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE
Plakat Targów

Polska literatura na Targach Książki w Salonikach
20.05.2013

W dniach 16-19 maja 2013 w Salonikach odbyły się X Międzynarodowe Targi Książki. Na polskim stoisku można było znaleźć zarówno przekłady greckie z literatury polskiej dawnej i współczesnej, jak również wydania polskie, których przekład może zainteresować czytelnika greckiego.

W czasie trwania Targów prezentowana była wystawa pt. "Poeta reportażu - Ryszard Kapuściński 1932-2007". Nota bene określenie „poeta” jest tu jak najbardziej uzasadnione, bo reportaże naszego rodaka bardziej przypominają literaturę piękną.

W sobotę 18 maja w "Kawiarni filologicznej" odbyło się spotkanie i dyskusja na temat nowowydanej po grecku książki Witolda Gombrowicza pt. "Kosmos" (ostatnia wielka powieść Gombrowicza, wydana po raz pierwszy w 1965 roku przez Instytut Literacki w Paryżu a jej akcja toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym czasie wakacji w Zakopanem). Głos zabrali tłumacze Vasilis Amanatidis i Dimitris Dimitriadis. Można mieć wątpliwości czy ta pozycja jest reprezentatywna dla polskiej literatury współczesnej

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Krzyże

Grabarka – prawosławna góra tysięcy krzyży

Na świętej górze Grabarka byłem dwukrotnie. Pierwszy raz w latach osiemdziesiątych, drugi w tym roku (2013). Trzydzieści lat temu pojechałem tam w towarzystwie znanego fotografika holenderskiego Jana van Vena, który koniecznie chciał zobaczyć to miejsce i zrobić serię zdjęć. W tym roku byłem tam, na początki sierpnia, pierwszy raz po wieloletniej przerwie...

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Panagija

Ks. Michalis RoussosΠΑΝΑΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

W piątek, 14.12.2012 w salach wystawowych KEO przy Polskim Kościele w Atenach miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej ΠΑΝΑΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Na wystawie zgromadzono dużą liczbę publikacji albumowych oraz liczną kolekcję obrazów z różnych stron świata, prezentujących różne wyobrażenia Madonny. Wśród publikacji dostrzegliśmy także kilka w języku polskim.

W dniu następnym w scenerii wystawy, w ramach spotkań OTWARTE HORYZONTY - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, odbył się wykład ks. Michalisa Roussosa pt. MADONNA W MALARSTWIE ŚWIATOWYM. Nasz wykładowca, ks. Michalis okazał się znakomitym gawędziarzem, prezentującym z ogromną pasją zgromadzoną na wystawie kolekcję publikacji i obrazów z Madonną.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Polacy poznają przeszłość doliny Anthemoundas
15.01.2013

Dolinę rzeki Anthemoundas w rejonie Salonik eksplorują naukowcy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z lokalnymi z greckimi badaczami. Archeolodzy odkryli nieznane ślady osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat. (…) Do niespodzianek należy zaliczyć odnalezienie dekorowanych fragmentów ceramiki z późnej epoki brązu, które nie były malowane. Ornamentyka nacinana, właściwa w tym okresie dla terenów położonych na północ od Grecji, wskazuje na istnienie interregionalnych powiązań kulturowych między społecznościami późnej epoki brązu zamieszkującymi południe i północ Europy” – uważa prof. Czebreszuk…

ARCHEOWIEŚCI
 

Już wkrótce może powstać Polski Instytut Archeologiczny w Atenach
11.10.2012

Szereg polskich instytucji naukowych utworzyło konsorcjum założycielskie planowanej placówki naukowej w Grecji. W jego skład wchodzą uczelnie wyższe z całej Polski: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Gdański, Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i PAN. Na czele konsorcjum stoi prof. Krzysztof Nowicki z Zakładu Archeologii Antycznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Starania o otwarcie Instytutu w Grecji rozpoczęliśmy już 20 lat temu. Jednak największą bolączką okazał się brak wsparcia finansowego ze strony ministerialnej – wyjaśnia prof. Nowicki.

Jak dotąd Polacy nie mogą samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie Grecji. Podstawowym wymogiem jest obecność na terenie tego kraju własnej szkoły archeologicznej – jednostki naukowej ze stałą i ogólnodostępną siedzibą w Atenach. Dodatkowo wymogiem jest wydawanie własnego periodyku i posiadanie biblioteki udostępnianej dla greckich studentów i naukowców…

ARCHEOWIEŚCI

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

DetalPokłosie wykładu profesor Wandy Popiak w Atenach
4.12.2012

Kilka dni temu otrzymaliśmy sympatyczny list od  studentki pani Profesor, pani Małgorzaty Kowalskiej z Brwinowa  kolo Warszawy, która nadesłała nam swoją pracę zaliczeniową, której temat koresponduje z wykładem pani Profesor -  Dziedzictwo kultury antycznej (2.09.2012).

Pracę pani Małgorzaty, za jej zgodą, publikujemy w całości a pani Profesor gratulujemy  takich efektów w  pracy dydaktycznej, czego przykładem jest ta właśnie praca.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

ArnabiuszMISTERIA ELEUZYŃSKIE1 WEDŁUG ARNOBIUSZA Z SICCA.
WERSJA ORFICKA, HOMERYCKA CZY AFRYKAŃSKA?

Współczesny człowiek z pewną tęsknotą patrzy w przeszłość, często idealizując ją. Wydaje nam się, że kiedyś świat był lepszy, piękniejszy. Podobnie jest z wiarą, miłością, nadzieją. Wydaje nam się, że kiedyś piękniej wierzono, piękniej kochano, a nadzieja była większa...

Zapraszamy do lektury tekstu wykładu Dr Krzysztofa Homy SJ, wygłoszonego w Kościele Polskim (28.10.2012) w ramach spotkań OTWARTE HORYZONTY - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Tekst opublikowany został w czasopiśmie naukowym Instytut Filologii Klasycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II - Littera Antiqua.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE
Kadr z filmu Miłość

Polska aktorka nagrodzona w Salonikach
15.11.2012

Polska aktorka młodego pokolenia - Julia Kijowska ( ), zdobyła nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie Miło ść, na 53 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Na festiwalu prezentowany był także obraz Tomasza Wasilewskiego – W sypialni.

Jak pisze Michał Oleszczyk (na portalu Offplus + Camera) …Co drugi niemal film w konkursie, niezależnie od kraju pochodzenia, opowiadał o kryzysie właśnie – to w sposób bezpośredni, to zawoalowany i metaforyczny. Najciekawszą bodaj alegorią kłopotów, z jakimi boryka się ostatnio Grecja, był pochodzący właśnie z tego kraju „Chłopiec żywiący się ptasią karmą” Hektora Lyigizosa. Ten świetnie nakręcony film, utrzymany w konwencji realizmu braci Dardenne – tyle, że portretujący sytuację z założenia symboliczną – opowiada o młodym człowieku podejmującym próbę dość ekstremalnego postu. Nigdy nie poznajemy jego motywacji, a film skupia się na drobiazgowej rejestracji na poły monastycznego stylu życia mężczyzny, którego reguły są odkrywane przez widza w miarę upływu seansu…

Miłość - historia, jakich wiele  RZECZPOSPOLITA

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Godło Polski i Chorwacji

Polonia chorwacka uczciła pamięć biskupa Ivana Stafileo

12 października 2012, w mieście Kastela w Chorwacji, odbyła się staraniem miejscowej Polonii, Ambasady RP i miejscowych władz - uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej biskupowi Ivanowi Stafileo. Biskup I. Stafileo byl legatem papieskim na dworze króla polskiego Zygmunta I i za swoje zaslugi otrzymał w 1512 roku polski tytuł szlachecki.
Zapraszamy do lektury relacji z tej uroczystości, jaką otrzymaliśmy z Polskiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonez" w Chorwacji.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Św. Paweł

Św. Paweł z Tarsu a kultura klasyczna

30 września 2012 odbył się w Polskim Kościele w Atenach kolejny wykład w ramach spotkań OTWARTE HORYZONTY - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ. Dr Krzysztof Homa SJ, posługujący w naszej parafii,  omówił postać św. Pawła i jego relacji z kulturą antyczną, grecko - rzymską.

Zapraszamy do lektury tekstu tego ciekawego wykładu, aczkolwiek czytanie idzie dość opornie, jako że jest to praca naukowa.
HILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Polscy archeolodzy prowadzą prace badawcze koło Salonik.

W połowie września 2012 dostaliśmy list od profesora dr hab. Janusza Czebreszuka gdzieś z pod Salonik, gdzie , wspólnie z archeologami z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, prowadzi interesujące - z uwagi na metodę - badania archeologiczne. Profesora Janusza Czebreszuka gościliśmy już w lutym tego roku w Atenach a niektórzy z nas mieli okazję wysłuchać jego ciekawego wykładu w Szkole Angielskiej na temat obecności bursztynu w kulturze mykeńskiej. Poniżej cytujemy obszerne fragmenty wspomnianego listu.

Tumba

Szanowny Panie Marku,
dziękuję za mail i pozdrawiam z Salonik. Od początku tego tygodnia wróciliśmy do doliny Anthemountasa i razem z kolegami z tutejszego eforatu i z Uniwersytetu Arystotelesa kontynuujemy nasz projekt. W tym roku przyjechałem z ośmioosobową grupą studentów, doktorantów i współpracowników. Zbieramy materiały archeologiczne z powierzchni, prowadzimy pomiary stanowisk archeologicznych specjalistycznym sprzętem oraz - co jest nowością tegorocznych badań - realizujemy prospekcje geomagnetyczne (badania polegające na pomiarach różnic w magnetyzmie przypowierzchniowych warstw gruntu, dzięki czemu można bez wykopalisk zadokumentować różne obiekty starożytne). Na zdjęciu jeden z obiektów badawczych - Tumba.

Jeśli chodzi o PIA (Polski Instytut Archeologiczny) w Atenach, to właśnie skończyliśmy zbieranie podpisów od władz instytucji (rektorów i dyrektorów), które utworzą konsorcjum. Trwało to cały rok. "Na wyjściu" mieliśmy 8 instytucji, zostało, z tego co wiem - 6 (cytuję z pamięci: PAU i UJ z Krakowa, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, UW i Uniwersytet Kardynała K. Wyszyńskiego z Warszawy oraz UAM z Poznania). Prof. Krzysztof Nowicki, jako nasz "koordynator" planuje w październiku spotkanie, na którym omówione będą dalsze kroki.

Z najlepszym pozdrowieniem
Janusz Czebreszuk
(12.09.2012)
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Wanda PopiakDZIEDZICTWO KULTURY ANTYCZNEJ

...Współczesny człowiek świadomie czy nieświadomie zostaje włączony w nurt uniwersalnej kultury antycznej. Pod względem duchowym polska kultura jest kulturą śródziemnomorską, opartą na wielkiej klasycznej tradycji intelektualnej. Owe wartości duchowe wytwarzane pracą pokoleń i rosnące nawarstwienia kulturalne kształtowały i kształtują wspólne dzie­dzictwo i tradycję kultury polskiej i kultury europejskiej...

Zapraszamy do lektury wykładu, który wygłosiła prof. dr hab. Wanda Popiak w Kościele Polskim w Atenach 2.09.2012 w ramach cyklu spotkań:  OTWARTE HORYZONTY - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

HILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Wernisaż wystawy rysunku współczesnego w ChaniWernisaż Wystawy Polskiego Rysunku Współczesnego w CHANIaRT na Krecie
20.08.2012

Ambasada RP w Atenach ma ogromny zaszczyt zaprezentować w Chania wystawę poświęconą współczesnej polskiej sztuce rysunku z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie. Tym samym pragniemy bardzo podziękować władzom Chania za ich gościnność i serdeczność oraz pomoc w realizacji projektu. Muzeum Kresów w Lubaczowie ma ogromne zasługi w dokumentowaniu historii oraz rozwoju kulturowego nie tylko miasta Lubaczów, ale także całego regionu. Miasto położone jest w niezwykłym pod względem etnicznym zakątku Polski. Dlatego też kolekcja muzeum odzwierciedla wyjątkowość kultury Kresów - amalgamat wpływów polskich, ukraińskich, białoruskich i żydowskich...

Miejsce: "Chrysostomos" Galeria 83, ul Chalidon, Chania, Kreta.
Czas trwania: 20.08. - 29.09. 2012
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 10.00 - 14.00 i 19.00 - 22.00, sobota 10.00 - 14.00, niedziela: zamknięte

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Nasza ateńska muza malarstwa - Helenka Zadrejko wystawia się w Krakowie

Od 16 sierpnia 2012 , w ekskluzywnych wnętrzach Pałacu Sztuki w Krakowie, wystawia swoje prace nasza ateńska muza malarstwa -  Helenka Zadrejko. Wielka szkoda że to tak odległe miejsce.
Godzi się przypomnieć inne wystawy indywidualne naszej Artystki w ostatnich latach:
2009, kwiecien – „Urok codziennosci” – Galeria ZPAP ”Pod Plafonem”, Wrocław.
2009, maj – „Helena Zadrejko – Malarstwo”, BWA, Olkusz.
2009, wrzesien – „Poemat o Kazdej Rzeczy”, BWA, Olsztyn.
2011, lipiec-wrzesien – „Helena Zadrejko – Artystka i Muza”, Muzeum Archeologiczno–Historyczne, Głogów.
2011, listopad-grudzien – „Helena Zadrejko – Artystka i Muza”, Galeria Pro Arte, Zielona Góra.
2012, maj-lipiec – „Helena Zadrejko – Artystka i Muza” – Muzeum Ziemi Lubuskiej, Gorzów Wielkopolski.

W lipcu tego roku, prosto z Ziemi Lubuskiej pani Helenka wybrala się na Plener do "Ziemi Czarnogórskiej" po powrocie z której listy do nas pisała.
Kraszewski: Rzym za Nerona
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Starożytni listy piszą

Okres wakacji to dla wielu także okres szperania po regalach w poszukiwaniu czegoś strawniejszego na letnie upały, ale i intrygującego. Uwagę moją zwraca niepozorna, kupiona nie wiadomo kiedy i przez kogo, prawie jak broszura praca Kraszewskiego "Rzym za Nerona". W tej materii specjalizował się raczej nasz noblista Sienkiewicz, ale Kraszewski...
Z przedmowy autora dowiadujemy się że jest to  tłumaczenie z języka łacińskiego - rękopisu, który autor nabył w 1862 podczas wakacyjnego pobytu w Genui.
Z listów tych wiele dowiadujemy się o codziennym życiu dwóch starożytnych metropolii w drugiej połowie I wieku
: Rzymu i Aten. Poznajemy życie społeczne, polityczne, obyczajowe, rozrywki oraz problemy ich mieszkańców  reprezentujących różne warstwy społeczne.  Z całej korespondencji jaką zawiera praca Kraszewskiego (rękopis) wybraliśmy dwa listy: list Sabiny Marcji do Zenona Ateńczyka i jego odpowiedź.  Zachęcamy do lektury by dla wytchnienia, między jednym a drugim plażowaniem, przenieść się w czasy odlegle o prawie dwa tysiące lat. Nie do wiary jak wiele można doszukać się analogi do czasów nam współczesnych.
(8.08.2012. admin)
Tydzień Kultury GR PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Εβδομάδα Πολιτισμού των Ελλήνων της Πολωνίας (Βαρσοβία, 2-8 Ιουνίου 2012).

Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν στην γκαλερί Freta, στο ιστορικό κέντρο της Βαρσοβίας, διοργανώθηκαν από τον ομογενή μουσικό Δημήτρη (Μίλο) Κούρτη και τελούσαν υπό την αιγίδα της Ελληνικής Πρεσβείας Βαρσοβίας. Περιελάμβαναν συναυλίες, εκθέσεις ζωγραφικής, γλυπτικής και φωτογραφίας, προβολές κινηματογραφικών ταινιών, μαθήματα ελληνικών χορών, θεατρική παράσταση, συζήτηση για την επικαιρότητα στην Ελλάδα, γαστρονομία κ.ά...

("Tydzień Kultury Greków Polskich" (Warszawa, 2-8 czerwca 2012). Wydarzenia miały miejsce w Galerii Freta, w zabytkowym centrum Warszawy, zorganizowane przez  muzyka Dimitri (Milo) Kourtis i pod patronatem ambasady greckiej w Warszawie. Odbyły się koncerty, wystawy sztuki, rzeźby i fotografii, projekcje filmowe, greckie lekcje tańca, teatru, dyskusje na temat bieżących wydarzeń w Grecji, pokazy gastronomiczne itd.)

HZ na wernisażu w Gorzowie
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE 

Nasza ateńska - polonijna Muza wojażuje po Polsce.

Od początku maja 2012, pani Helena Zadreyko, spirit vivendi ateńskiego -polonijnego środowiska artystycznego, przebywa w Polsce. Uczestniczy w kolejnych wystawach i plenerach malarskich.
Zapraszamy do lektury listu, który dotarł do redakcji kilka dni temu.

Helena Zadreyko - list z Polski
Lord Byron na Akropolu
Byron na Akropolu (autor nn)
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Grecja uczyniła mnie poetą

Z okazji 188 rocznicy śmierci lorda George'a Byrona (19 kwietnia 1824)

...George Noel Gordon lord Byron, słynny angielski poeta epoki romantyzmu, był Wielkim Filhellenem związanym z walką o niepodległość Grecji nowożytnej w czasie Panhelleńskiego Powstania 1821 roku. George Byron urodził się 22 stycznia 1788 r. w rodzinie arystokratycznej w Londynie. W 1791 roku umarł jego ojciec, a wychowaniem syna zajęła się matka Catherine Gordon pochodzenia szkockiego. Do szkoły podstawowej chodził w Szkocji...

Dr W. Amarantidou

Matka Boska Częstochowska
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

IKONA – TRADYCJA WIARY
12.04.2012

...Pobyt w świątyni, kontakt ze sztuką sakralną pobudza wyobraźnię, która często podąża za narracją twórcy. Tu w Grecji obraz to ikona. Czym jest ikona?...
J.J. Kurczab
25 Marca
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Święto Narodowe Grecji 25 Marca 1821
20.03.2012

Zapraszamy do lektury felietonu pani dr Wandy Amarantidou z Uniwersytetu Łódzkiego, w którym autorka prezentuje nam początki tego wspaniałego zrywu powstańczego na tle epoki ale i z ciekawym, prawie nie znanym polonicum. Felieton napisany został specjalnie dla czytelników Tygodnika Ateńskiego i AthenianObserver.
Dr. W. Amarantidou
Akropol
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Marmury Partenońskie: opowieść o kradzieży, czy kradzież historii
7.04.2012

Ocena działalności lorda Thomasa Elgina w świetle przekazów literackich.
( Przekład pracy dr Wandy Amarantidu z Uniwersytetu Łódzkiego pt. Estimation of Thomas Elgin's activity from the literary point of view, nagrodzonej w roku 2011 na konkursie literackim w Argentynie)
Dr. W. Amarantidou
Organy wodne
Organy wodne - rekonstrukcja
Organy wodne - Muzeum Archeologiczne w Dijon
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Wprowadzenie do greckiej starożytnej technologii. Wykład prof.  Theodosiosa Tassiosa w Warszawie

27.03.2012 w Muzeum Techniki w Warszawie odbył się wykład prof. Theodosiosa Tassiosa z Politechniki Ateńskiej na temat greckiej starożytnej technologii. Prof. Th. Tassios na wstępie podkreślił, że technologia była ważnym aspektem życia starożytnych greków od czasów najdawniejszych i postrzegana była przez nich jako dar bogów. Profesor zaprezentował wiele przykładów z czasów mykeńskich jak np. osuszenie jeziora Kopaidas (obecnie nizina na południe od Orchomenos), grobowce kopułowe, okręty żeglujące po całym Morzu Śródziemnym itp. Radykalne zmiany w rozwoju starożytnej technologii dają się zauważyć od VI w. p. Chr. W miastach-państwach jońskich nastąpił wtedy duży rozwój nauki zwłaszcza geometrii oraz pojawiły się nowe osiągnięcia technologiczne takie jak machiny dźwigające, duże centra metalurgiczne (Lavrio), machiny miotające – katapulty, itp.
W okresie hellenistycznym  przodującą rolę w rozwoju starożytnej nauki i technologii odgrywała Aleksandria egipska. To wtedy pojawiły się organy wodne (pierwowzór obecnych organów) a także skomplikowane urządzenie zwane potocznie pierwszym komputerem, którego prawdopodobnym konstruktorem był Archimedes (Syrakuzy na Sycylii).
To niezwykle interesujące urządzenie pochodzi z wraku okrętu z Antykithiry obecnie eksponowanego w Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Wykład prof. Th. Tassiosa odbył się staraniem Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców HERMES w Polsce oraz Izby Przemysłowej w Atenach przy udziale Pracowni Studiów Helleńskich UW oraz Biura prasowego Ambasady Grecji w Warszawie.

(Źródło: Biuro Prasowe Ambasady Grecji w Warszawie).

Bursztyn
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Tajemnice bałtyckiego bursztynu
15.02.2012

"Wykład" prof. dr hab. Janusza Czebreszuka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat bursztynu w czasach mykeńskich, spisany podczas rozmowy pod Akropolem przez p. AM Leonhard (Tygodnik Ateński).

Zainteresowanych tematem bursztynu odsyłamy na stronę  Lucjana Myrty z Krakowa, jednego z największych kolekcjonerów tego niezwykłego tworzywa (). Na zdjęciu obok - jeden z jego eksponatów.
Tajemnice bałtyckiego bursztynu - Anna Maria Leonhard
Archeolodzy
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE
ROZMOWY POD AKROPOLEM

Wizyta polskich archeologów w Atenach.

Na początku lutego w Atenach przebywała para polskich archeologów z Poznania: Profesor dr hab. Janusz Czebreszuk z UAM oraz Profesor dr Marzena Szmyt również z UAM i będąca równocześnie dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W przeddzień wykładu prof. J. Czebreszuka w Szkole Angielskiej (British School at Athens), o czym już informowaliśmy , zaprosiliśmy (AthenianObserver i Tygodnik Ateński) naszych dostojnych Gości na ROZMOWĘ POD AKROPOLEM (5.12.2012). W rozmowie uczestniczyła pani Justyna Słowik Attache Kulturalny Ambasady RP. w Atenach

Pełny zapis tej rozmowy, a właściwie spontanicznego wykładu prof. Janusza Czebreszuka, ukazał się w Tygodniku Ateńskim nr 45 (9.02-15.02.2012) w dwóch artykułach: Tajemnice bałtyckiego bursztynu oraz Coraz bardziej realne powstanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach autorstwa AM Leonhard. W dziale POLSKA W GRECJI zamieszczamy ten drugi.

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach ?
Sala 1

Sala
PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Argentyńska nagroda dla  Wandy Amarantidou.

16 grudnia 2011, na  uroczystości w auli Muzeum Akropolu, pod nieobecność (z powodu choroby) laureatki,  przedstawiciele mediów polonijnych w Grecji, Marek M. Nadolski i Anna M. Leonhard, mieli zaszczyt odebrać dyplom i medal z okazji przyznania  II Nagrody Literackiej w kategorii prac w języku angielskim Pani dr Wandzie Amarantidou z Polski

Na konkurs literacki zatytułowany Marmury Parthenonu. Historia pewnej grabieży czy grabież historii, rozpisany przez Stowarzyszenie Kulturalne Greków w Argentynie NOSTOS i tamtejszą Ambasadę Grecji wpłynęło z całego świata ponad trzysta prac w trzech kategoriach językowych: greckim, hiszpańskim i angielskim. Praca Pani Wandy: Estimation of Thomas Elgin's activity from the literary point of view opublikowana została w specjalnej publikacji w Argentynie, zawierającej wszystkie nagrodzone prace. Gratulujemy.

Pani dr Wanda Amarantidu, uznana filhellenistka, jest filologiem i pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Łódzkim. W swej bogatej twórczości naukowej zajmuje się polsko – greckimi relacjami w sferze kultury. Wiele prac poświeciła naszemu wielkiemu wieszczowi narodowemu i zarazem wielkiemu filhelleniście – Juliuszowi Słowackiemu. Szkoda, że jej ciekawa praca: Juliusz Słowacki i Grecja Nowożytna, nie jest szerzej znana na rynku greckim.

Estimation of Thomas Elgin's activity from the ...
Autorka PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Grecja - Narodziny Europy.

17 września 2011 rozpoczął się kolejny XVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Podobnie, jak w latach poprzednich, zgromadził wielu znakomitych gości z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznego festynu była starożytna Grecja i jej wpływ na tworzenie kultur rodzących się państw Europy, w tym Polski.

Zapraszamy do lektury reportażu, który nadesłała nam p. Małgorzata Zawadzka. Pani Małgorzata jest nauczycielką w szkole w Kruszynie na Kujawach i często organizuje wycieczki krajoznawcze swoim podopiecznym.

HILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

20. Rocznica powołania Grupy Wyszehradzkiej.

12 kwietnia 2011, z okazji 20-tej rocznicy powołania Grupy Wyszehradzkiej, Ambasador Wę1gier Josef Toth, Ambasador RP Michał Klinger, Ambasador Słowacji Jan Voderadsky, Ambasador Czech Hana Sevcikova oraz Przewodnicząca Greckiego Komitetu UNESCO Ketty Tzitzikosta,  w sali wystawowej greckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dokonali otwarcia wystawy.

PHILOMATHES & PHILOTECHNES SIDE

Afryka w obiektywie.

Latem 2010 roku, nasz kolega Krzysztof Łuczak, wybrał się z Aten do jeszcze bardziej ciepłych krajów – do Kenii i Tanzanii. W grudniu 2010, w polskiej księgarnia na Michail Voda w Atenach, mogliśmy podziwiać wystawę fotogramów z tej ekscytującej eskapady. Tych, którzy nie mieli tej okazji, zapraszamy do obejrzenia fotoalbumu.

FOTOALBUM
Jeśli mają Państwo zastrzeżenia do opublikowanego w naszym serwisie zdjęcia, rysunku lub tekstu, prosimy o kontakt z administratorem.
 
GóraAthenianObserver Copyright © 11.11.11. MMN. All rights reserved Document made with KompoZer